Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21587 miejsce

Banksy powraca do tematu uchodźców w Calais (wideo)

W londyńskiej dzielnicy Knightsbridge pojawiło się nowe dzieło Banksy'ego. Natychmiast interweniowały władze chcąc uchronić grafikę przed zniszczeniem, a może zyskać na czasie i ocenić czy praca nie narusza zastanego porządku.

Praca Banksy'ego, Knightsbridge, Londyn (2016); zrzut z ekranu YT / Fot. screenshot by Pawel JankowskiNajnowsze dzieło Banksy'ego krytykuje metody francuskiej policji wobec uchodźców w obozie "Jungle" w Calais. Praca artysty znalazła się naprzeciwko francuskiej ambasady w londyńskiej dzielnicy Knightsbridge. Została natychmiast zasłonięta, co tłumaczone jest troską o grafikę, a być może przemawiały też względy poprawności europejskiej polityki. Temat uchodźców w Calais był już kilkakrotnie podejmowany przez Banksy'ego.

Malowidło w Knightsbridge jest wolnym opracowaniem plakatu do musicalu "Nędznicy". Przedstawia Kozetę, młodą dziewczynę ze łzami w oczach na tle flagi Francji, poniżej leży pojemnik z gazem.

Wolontariusz Nick Papavassiliou wyraził nadzieję, że "to zwiększy świadomość o warunkach w obozie".

Grafika z załzawioną dziewczyną, zawiera interaktywny kod QR. Po zeskanowaniu telefonem, pojawia się film ukazujący nalot policji na "Jungle", jaki miał miejsce w dniu 5 stycznia; użyto gazu łzawiącego i gumowych kul.

Praca Banksy'ego, Knightsbridge, Londyn (2016); zrzut z ekranu YT / Fot. screenshot by Pawel JankowskiObóz uchodźców w Calais to drażliwy i kłopotliwy temat dla francuskich władz. Na dzikim koczowisku przebywało kilka tysięcy osób. Władze postanowiły oczyścić teren przy pomocy buldożerów. Jednocześnie trwają w tym miejscu prace nad oddaniem do użytku możliwie największej ilości kontenerów mieszkalnych dla niechcianych przybyszów.

Dzieła Banksy'ego zaskakują, intrygują, szokują, zawsze stanowią prowokujący komentarz do ogólnoświatowych wydarzeń i rozważań nad kondycją człowieczą. Graffiti artysty zyskało uznanie wśród koneserów sztuki i... złodziei. W ubiegłą niedzielną noc policja została powiadomiona, że grupa mężczyzn usiłuje ukraść omawiany mural. Próbowano usunąć kawałek zabudowy czym spowodowano uszkodzenie grafiki. Sprawcy zdołali uciec przed przybyciem stróżów prawa.źródło: BBC

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ciekawe kogo zatrudniają jako operatorów ciężkich maszyn budowlanych. I na jakich zasadach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żenada.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.