Facebook Google+ Twitter

Banksy zaprasza na wycieczkę do Gazy. Legenda sztuki ulicznej pokazuje dramat jej mieszkańców (wideo)

Brytyjski artysta Banksy zamieścił na swoim kanale w serwisie YouTube film przedstawiający nowy "raj turystyczny". Guru sztuki ulicznej pokazał w przewrotny i sugestywny sposób sytuację w Strefie Gazy.

 / Fot. zrzut ekranu/YouTubeTrwający blisko dwie minuty film rozpoczyna się zdjęciem z samolotu. Zobaczymy zachętę do odkrycia "nowego tegorocznego kierunku". Okazuje się, że jest nim Gaza. Zamiast sielankowego obrazu znanego z filmów turystycznych na filmie oglądamy ruiny. Banksy opatruje zdjęcia ironicznym komentarzem.

"Miejscowi tak lubią [swoje miejsce zamieszkania], że nigdy go nie opuszczają" - przeczytamy. "Są otoczeni przez przyjaznych sąsiadów" - dowiemy się. Chwilę później pojawiają się wyjaśnienia przedstawiające prawdziwą sytuację ludzi mieszkających w Gazie. Między innymi bardzo sugestywna informacja o zniszczeniu 18 tys. domów w czasie izraelskiej operacji z 2014 r. Twórca filmu zauważa również, że możliwości budowania są wszędzie, by dodać kilka sekund później, że od bombardowań sprzedaż cementu w strefie jest zakazana.

Film kończy się zbliżeniem napisu na jednym z murów: "Jeżeli umyjemy ręce wobec konfliktu mocnych ze słabymi, stajemy po stronie mocnych. Nie pozostajemy neutralni".

Czytaj także: Intrygujące transparenty na balkonach w Warszawie. Sąsiedzi okazują sobie życzliwość


Banksy to legenda sztuki ulicznej. Jego tożsamość nie jest znana. Światowe media od lat próbują ustalić kim tak naprawdę jest artysta. Na temat jego personaliów pojawiło się wiele teorii. Początkowo jego środkiem wyrazu było graffiti. W późniejszych latach sięgał po inne formy, między innymi happening.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.