Facebook Google+ Twitter

Barack Obama odwiedzi Europę

Majowy szczyt USA-UE w Madrycie nie doszedł skutku. W związku z tym uzgodniono, że prezydent USA spotka się z europejskimi przywódcami w listopadzie tego roku.

Barack Obama. / Fot. Wikipedia (http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Barack_Obama_in_New_Hampshire.jpg)Według Życia Warszawy, po odwołanym przez Obamę majowym szczycie Unia - Stany Zjednoczone, uzgodniono, że doroczne spotkanie przywódców odbędzie się 20 listopada na zakończenie szczytu NATO w Lizbonie.

- Stany Zjednoczone nie mają silniejszego partnera od Europy w krzewieniu dobrobytu i bezpieczeństwa na świecie - podkreślił rzecznik Białego Domu Robert Gibbs.

Podczas wizyty Obama spotka się z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem i szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barosso. Nie wiadomo jeszcze, czy w spotkaniu wezmą udział także przywódcy 27 krajów członkowskich UE - decyzja nie została jeszcze podjęta.

Od kilku miesięcy w Unii mówi się coraz częściej, że stosunki amerykańsko-unijne nie układają się najlepiej. O tym, że prezydent USA nie pojawi się na majowym szczycie w Madrycie, europejscy przywódcy dowiedzieli się z amerykańskiej prasy.

Unia ma pretensję do USA, że zniweczyły jej starania na konferencji klimatycznej w Kopenhadze o wprowadzeniu zdecydowanych ograniczeń w emisji dwutlenku węgla. Była też zdumiona, że pomimo ustaleń w gronie państw G20 dotyczących reformy systemu bankowego, USA później podjęły jednostronne działania - donosi Życie Warszawy.

Z kolei Amerykanie nie są zadowoleni z negatywnej decyzji Parlamentu Europejskiego w sprawie przekazywania im danych bankowych obywateli UE, co miałoby ułatwić walkę z terroryzmem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Obama od początku wypina się na Europę, nie szanuje sojuszników. Nieokrzesany jakiś...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.08.2010 13:15

Autor tego komentarza zaprasza Prezydenta USA Barack`a Obamę do Warszawy gdzie byc może uda się go aresztować i postawić przed Sądem za zbrodnie przeciwko ludzkości i doprowadzanie do wojen na planecie Ziemia w tym okupację wielu krajów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.