Facebook Google+ Twitter

Barack Obama pierwszym czarnoskórym prezydentem USA

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-05 06:10

Barack Obama będzie nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych - tak wynika z prognoz amerykańskich stacji telewizyjnych. Według telewizji CNN zdobył już 349 głosów elektorskich, a do zwycięstwa potrzeba mu było 270. Na wieść o prognozowanym zwycięstwie Obamy kilkadziesiąt tysięcy jego zwolenników w Grant Parku w Chicago zareagowało potężną owacją i oklaskami.

 / Fot. PAP/ JUSTIN LANEW sztabie wyborczym w Chicago Barack Obama został przywitany przez swoich zwolenników długimi i gromkimi owacjami.

Przyszły prezydent podkreślił, że Ameryka to miejsce, w którym wszystko jest możliwe. "Nigdy nie zapomnę, do kogo naprawdę należy to zwycięstwo. Należy do was" - powiedział Barack Obama. Zaznaczył, że jego wygrana w wyborach oznacza zmiany dla Ameryki. "Wiem, że nie ze wszystkimi moimi decyzjami będziecie się zgadzać i że nie unikniemy pewnych błędów. Ale obiecuję wam, że będą z wami szczery" - podkreślił następca George'a Busha.

Barack Obama podziękował swojemu konkurentowi do prezydenckiego fotela, Johnowi McCainowi. Jak podkreślił, kampania kandydata Republikanów była być może jeszcze trudniejsza niż jego. Czarnoskóry senator wyraził także wdzięczność swoim współpracownikom i podziękował za wsparcie żonie, córkom i całej rodzinie.

McCain pogratulował rywalowi
John McCain pogratulował Barackowi Obamie zwycięstwa w amerykańskich wyborach prezydenckich.
Zwracając się do swych zwolenników, zebranych w sztabie wyborczym w Phoenix, kandydat Partii Republikańskiej powiedział, że Amerykanie zdecydowali o wyborze następnego prezydenta. Zatelefonował więc do Baracka Obamy i złożył mu gratulacje. Dodał, że kampania wyborcza była długa i trudna, ale teraz trzeba zapomnieć politycznej walce.

McCain przyznał, że Stany Zjednoczone znajdują się w trudnej sytuacji. Podkreślił, że trzeba w tej sytuacji starać się przezwyciężyć różnice, aby razem pracować dla kraju.

John McCain podziękował swojej żonie i rodzinie, a także ludziom, którzy pracowali z nim podczas kampanii. Podziękował też swojej kandydatce na wiceprezydenta Sarah Palin. Życzył jej, aby dalej z powodzeniem pracowała na rzecz stanu Alaska, którego jest gubernatorem, i na rzecz Partii Republikańskiej. - Niech Bóg błogosławi Ameryce! - zakończył kandydat Republikanów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

W tytule użyto określenia "czarnoskóry" zaś Lech Wałęsa wykazał się brakiem wyczucia i świadomości dyskryminacji, używając w wypowiedzi dla TVN określenia "kolorowy"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podkreślenie koloru skóry nowego prezydenta USA ma znaczenie historyczne. Podczas swojego przemówienia Barack Obama przypomniał, że do dzisiaj żyją w Ameryce kobiety, które pamiętają czasy, kiedy nie mogły głosować dlatego, że po pierwsze były kobietami, a po drugie bo nie miały białego koloru skóry. Sytuacja, w której właście te kobiety mialy wczoraj po raz pierwszy w ponad 200 letniej historii USA możliwość by wybrać prezydenta USA, który nie jest biały, i to wybrać go miażdżącą przewagą głosów jest zjawiskiem niespotykanym, a przez to głęboko symbolicznym. 44 prezydent największego mocarstwa świata jest symbolem zmiany. Nie tylko zmiany pokoleniowej, ale przede wszystkim zmiany mentalnościowej.
Nie wstydzę się powiedzieć, że o 6 rano w moim domu oprócz szampana gęsto lały się łzy radości. Mój partner po raz pierwszy w swoim życiu głosował na Demokratę i był dumny, że stał się częścią historii. A ja jestem dumny, że mogłem uczestniczyć w tym wydarzeniu i dzielić z nim radość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

super, bardzo się cieszę, że wygrał Obama

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rasizm jest w dwie strony, powiem nawet że większy ze strony czarnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krystt, ani wprost, ani między wierszami nikt nie napisał, że czarnoskórzy są gorsi. Podkreślanie koloru skóry nie jest tu rasizmem. Nie możemy przecież udawać, że rasizmu, nawet w takim wielokulturowym i wielorasowym kraju, nie ma.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.11.2008 09:05

Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że walka o prezydenturę Stanów Zjednoczonych między Barackiem Obamą a Johnem McCainem jest pewnego rodzaju pochodną sytuacji, która miała miejsce w Polsce w trakcie wyborów na prezydenta między Lechem Kaczyńskim a Donaldem Tuskiem. Można zaryzykować stwierdzenie, że była to pewnego rodzaju "walka pokoleń". Podobnie jak w USA, tak wcześniej i w Polsce miało miejsce starcie młodych ze starymi oraz walka wzajemnie skrajnych korzeni politycznych- konfrontacja polityka idei tzw. społeczeńtwa otwartego ("open society") z politykiem, budującym społeczeńtwo zamknięte. W przypadku Stanów Zjednoczonych jak się okazuje wygrał polityk idei. Zastanawiam się czy w obecnej sytuacji Stanów Zjednoczonych i szalejących wokół republikanów Barack Obama utrzyma swoją prawdziwą tożsamość polityczną i nie ugnie się naciskom ze strony zwolenników George`a Busha? Liczę na to, że tak, ale nie da się ukryć, że pewne obawy z racji swojej realności jednak istnieją.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy stałe i wszechobecne podkreślanie koloru skóry nowego prezydenta to nie przejaw rasizmu? Czy Barack Obama został prezydentem bo ma taki kolor skóry, czy mimo to że jest czarny? Z między wierszy zda się wychylać stwierdzenie: czarny jest gorszy, a mimo to wygrał! Sensacja, coś niesłychanego. Czarny prezydent USA!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.