Facebook Google+ Twitter

Barack Obama w Berlinie: "Wyzwania epoki wymagają od nas ducha walki"

Prezydent USA podczas swojej 24-godzinnej wizyty w Berlinie, wygłosił przemówienie przed Bramą Brandenburską.

 / Fot. EPA/MICHAEL KAPPELERBarack Obama nawiązał do słów swojego poprzednika Johna F. Kennedy'ego, który w 1963 roku powiedział: "Ich bin ein Berliner" - "Jestem berlińczykiem", solidaryzując się z mieszkańcami Berlina Zachodniego.

Obama przybył do Berlina we wtorek, prosto ze szczytu G8 w Irlandii Północnej. Miejsce środowego spotkania nie zostało wybrane przypadkowo. Brama Brandenburska była symbolem zimnej wojny i podziału Europy i Niemiec na dwa wrogie bloki polityczne i wojskowe, a następnie od 1990 roku stała się symbolem zjednoczenia Niemiec i Europy. - Wyzwania naszej epoki wymagają od nas takiego samego ducha walki, jaki obecny był w Berlinie pół wieku temu - mówił prezydent USA. - Jesteśmy nie tylko obywatelami Niemiec czy Ameryki, jesteśmy obywatelami świata - zaznaczył.

W swoim przemówieniu Obama nawiązywał przede wszystkim do redukcji arsenału nuklearnego o 1/3 oraz do nierozprzestrzeniania broni atomowej. - Sprawiedliwy pokój oznacza świat, w którym zagwarantowane jest bezpieczeństwo - świat bez broni atomowej – powiedział amerykański prezydent. Obama zapowiedział również, że w 2016 roku Ameryka zorganizuje spotkanie na szczycie poświęcone bezpieczeństwu atomowemu na świecie. Prezydent zapewnił, że będzie zabiegał o zamknięcie więzienia w Guantanamo.

W obronie praw homoseksualistów

Jak pisze gazeta.pl, Obama stanowczo opowiedział się za obroną praw homoseksualistów. - Jako Amerykanie uważamy, że wszyscy ludzie są wolni, równi, mają prawo do szczęścia. - Wiemy, że nietolerancja rodzi niesprawiedliwość, czy to na bazie rasy, religii, płci czy orientacji seksualnej. Jesteśmy szczęśliwi, gdy mamy takie same szanse. Kiedy szanujemy religie, witamy z otwartymi rękami imigrantów z ich talentami, odradzamy sami siebie. Kiedy bronimy naszych braci, gejów i lesbijek i ich praw, to bronimy przez to naszej własnej wolności - wolności wszystkich ludzi – powiedział prezydent.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.