Facebook Google+ Twitter

Barack Obama wezwał Chiny do uwolnienia laureata Nagrody Nobla

W specjalnym oświadczeniu opublikowanym dziś przez służby prasowe Białego Domu, prezydent Barack Obama wezwał chińskie władze do uwolnienia laureata pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo.

Prezydent USA Barack Obama. / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Barack_Obama_on_phone_with_Benjamin_Netanyahu_2009-06-08.jpgW kilka godzin po ogłoszeniu decyzji Komitetu Noblowskiego o przyznaniu tegorocznej pokojowej Nagrody Nobla dla chińskiego dysydenta Liu Xiaobo, na stronie internetowej Białego Domu pojawiło się specjalne oświadczenie prezydenta Baracka Obamy, nagrodzonego pokojowym Noblem w 2009 roku.

Liu Xiaobo / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Liu_Xiaobo-300.jpg- W zeszłym roku zaznaczyłem, że wielu ludzi, którzy zostali nagrodzeni (Nagrodą Nobla - przyp. aut.) poświęcili się dużo bardziej niż ja. - napisał amerykański prezydent - Do tej listy dołączył teraz pan Liu, który poświęcił swoją wolność i wierzenia.

W oświadczeniu przeczytać można ponadto, że "w ciągu ostatnich 30 lat Chiny poczyniły dramatyczny postęp w reformach ekonomicznych i poprawieniu sytuacji obywateli, wyciągając miliony ludzi z biedy."

Według amerykańskiego prezydenta, tegoroczny Nobel w dziedzinie pokoju "przypomina, że polityczne reformy nie miały miejsca, i podstawowe prawa człowieka każdej kobiety, każdego mężczyzny i dziecka muszą być respektowane".

Na samym końcu prezydent Barack Obama "wzywa rząd chiński do jak najszybszego uwolnienia pana Liu Xiaobo."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Stefan Kap
  • Stefan Kap
  • 09.10.2010 17:09

A co się stanie, gdy Chiny w odpowiedzi zażądają natychmiastowej zamiany kilkuset ton dolarów na Florydę? Ciekawe kto na tej ziemi poprze chińskie żądania? Może Wałęsa też noblista? Bo jeden z takich politycznych jak on już się odezwał i wezwał. Po prostu robi się wesoło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Idąc takim tokiem rozumowania, Wałęsa też nie zrobił nic dla pokoju między narodami, chyba, że między Polską a Rosją...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zwyrodnialcy i mordercy lubią się za sobą wstawiać, reguła podobieństwa, zawsze tak było. Zgodnie z testamentem A. Nobla ani Obama ani Ksiaobo nie powinni dostać Nagrody Nobla, bo jest ona wyznaczona za pracę na rzecz POKOJU MIĘDZY NARODAMI. W obu przypadkach została przyznana z celów stricte propagandowych a nie za coś. Obama prowadzi wojny, łamie prawa człowieka w więzieniach, dokonuje zamachów stanu w Ameryce Południowej, a Ksiaobo tylko skrytykował władze o innym ustroju niż propagowany na Zachodzie, jest recydywistą a nie jest żadnym męczennikiem, spokojnie ze swoimi poglądami został profesorem w Chinach, i nie zrobił nic dla pokoju (zwłaszcza dla pokoju MIĘDZY NARODAMI).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właściwy gest ze strony Baracka Obamy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ja Obywatel.
  • Ja Obywatel.
  • 09.10.2010 08:27

Panie Tadeuszu to jest naprawdę bardzo wielki bohater i bojownik o pokój, który niesie w świat pokój za pomocą bomb i czołgów. Ciekawe jest tylko to, że Husajn nie zabił tylu obywateli swego kraju jak ten bojownik o pokój i demokrację. To samo robi w Afganistanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ja Obywatel.
  • Ja Obywatel.
  • 09.10.2010 08:22

Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki niech najpierw zlikwiduje więzienia w których przetrzymywani są domniemani terroryści islamscy, bez jakichkolwiek wyroków sądowych, a dopiero potem niech się domaga od Chin zwolnienia więźniów, skazanych przez Sądy i zgodnie z prawem obowiązującym w danym kraju. Nie może być tak, że jak Kali kraść to dobrze a jak Kalemu kraść to źle.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No fakt, heroiczny czyn laureata pokojowego Nobla to to nie jest. Jest jednak równocześnie prezydentem USA i na zbyt wiele w stosunkach z Chinami pozwolić sobie nie może.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tadeusz Zaj
  • Tadeusz Zaj
  • 09.10.2010 07:55

Jaki bohater.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.