Facebook Google+ Twitter

Barack Obama: Wycofamy 33 tys. żołnierzy z Afganistanu

"Ameryko, czas zająć się budową państwowości tutaj w domu" - oświadczył prezydent USA Barack Obama w orędziu, w którym zapowiedział wycofanie z Afganistanu ponad 30 tys. stacjonujących tam amerykańskich żołnierzy.

Prezydent Barack Obama tuż przed wygłoszeniem orędzia na temat sytuacji w Afganistanie. / Fot. Chuck Kennedy/White House/public domain"Obiecałem, że nasze zaangażowanie nie będzie nieskończone, że zaczniemy wycofywać nasze siły w lipcu tego roku. Dzisiaj mogę stwierdzić, że wypełniamy tę obietnicę" - powiedział prezydent Barack Obama w orędziu wygłoszonym wczoraj późnym wieczorem (ok. godz. 1.00 czasu polskiego).

Amerykański prezydent zapewnił, że jeszcze do końca tego roku z Afganistanu powróci 10 tys. żołnierzy, a kolejnych 23 tys. zostanie wycofanych do września przyszłego roku. Obama zapowiedział również, że zgodnie z ustalonym już harmonogramem afgańskie władze przejmą pełną odpowiedzialność za sprawy bezpieczeństwa w swoim kraju do końca 2014 roku.

Czytaj też: Pierwszy kraj NATO opuszcza Afganistan


"Dzięki naszym niezwykłym kobietom i mężczyznom w mundurach, naszemu personelowi cywilnemu oraz licznym partnerom koalicyjnym, osiągamy nasze cele" - powiedział Obama, podsumowując wyniki trwającej od blisko 10 lat wojny z terroryzmem.

Prezydent Obama zaznaczył, że Al Kaida jest pod większą presją niż kiedykolwiek po 11 września 2001 roku. "Razem z Pakistańczykami wyeliminowaliśmy większą część przywództwa Al Kaidy, a dzięki naszemu wywiadowi i siłom specjalnym, zabiliśmy Osamę bin Ladena - powiedział amerykański przywódca, po czym dodał, że zabicie Saudyjczyka "było zwycięstwem dla wszystkich, którzy służyli po 11 września".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Roman Kożmiński
  • Roman Kożmiński
  • 25.06.2011 13:28

By wygrać kolejną kadencje Obama musi obiecać że USA będą wycofywać wojska; inaczej ,kolejna kadencja może przejść mu koło nosa.
A wybory za rok,więc Piarowcy robią co mogą, by słupki poszły w góre.

Amerykanie chcą wycofać część swoich wojsk, a po wyborach może być różnie i niekoniecznie wycofają się do końca - najważniejsze to wygrać wybory to cel strategiczny Obamy!
Obama wygrał poprzednie wybory dzięki zdolnościom oratorskim ,i dzięki swemu pochodzeniu - czarni i latynosi w większości głosowali na niego.

Nawet nasz premier podczepił się pod amerykańską propagande i też coś mruczał o wycofaniu naszych żołnierzy z Afganistanu (który to już raz??)


Wybory mają swoje prawa więc warto analizować to co mówią politycy ,a póżniej przy urnach wyborczych ,ocenić ich prace!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
czytacz
  • czytacz
  • 25.06.2011 13:22

Panie Mariuszu, tutaj to już norma. Redakcja się cieszy, że wejść sporo nie widząc, że to tylko wejścia bez merytorycznego, ba żadnego odniesienia się do materiałów. A ucieczka piszących stąd jest również symptomatyczna. Grunt to dobre samopoczucie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo interesujące... Wytknąłem błąd Osuchowi 24 VI 2011 w komentarzu o 18:42; Osuch zmienił swój artykuł poprawiając błąd zgodnie z tym co napisałem, ale nie raczył pod nim w komentarzu przyznać się że znowu miałem rację a on znowu się mylił (co wypadałoby uczynić w ramach przyzwoitości dziennikarskiej czy ogólnoludzkiej); i mój komentarz z wytknięciem tego błędu (który nawet Osuch uznał) dostał 16 minusów i 1 plusa. Co za zakłamany serwis...

Komentarz został ukrytyrozwiń

obiecanki cacanki, ten co oba podobno ma jest niczym innym jak marionetka fikajaca jak mu zbrojeniowe, naftowe i z tym zwiazane sily dyktuja...nie pierwszy i nie ostatni...okupacja Afganistanu kosztuje amerykanskich podatnikow 10 miliardow zielonych dziennie...jezt ciekawe kto zalapuje ta kase

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co do samego powyższego artykułu - jak zwykle tego autora (i jak zwykle polecany przez redakcję W24 w emailu) - jest kompletnie skopany. Np. zdanie pana Osucha: "...dzięki naszemu wywiadowi i siłom specjalnym, zabiliśmy Osamę bin Ladena - powiedział amerykański przywódca, po czym dodał, że zabicie Saudyjczyka - było zwycięstwem dla wszystkich, którzy służyli PO 9 WRZEŚNIA", jest wierutnym fałszem (zdanie na końcu str.1).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto zauważyć że kontyngent USA po tym powyższym zmniejszeniu, będzie większy niż przed jego powiększeniem, którego dokonał Obama, czyli w sumie powiększył on kontyngent za swoich rządów a nie pomniejszył. To taki tani chwyt marketingowy obserwowany przez nas na co dzień w sklepach: cenę produktu się bardzo powiększa, następnie nieznacznie zmniejsza i twierdzi że to okazja cenowa, promocja, zniżka. Dodatkowo warto zauważyć że zbudowano w Afganistanie pięć STAŁYCH baz USArmy. Tak więc deklaracja Obamy to kolejne jego propagandowe pustosłowie. Tak czy siak USA dokonało nielegalnego wywołania wojny i kiedyś w podręcznikach historii przywódcy USA będą określani jako zbrodniarze (i to za wiele wojen oraz mordów, nie tylko w Afganistanie).

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
  • red
  • 24.06.2011 11:55

Zbliżają się w Stanach wybory więc Obama mówi o wycofaniu wojsk.Dziesięć tysięcy żołnierzy mają zamiar wycofać za rok.A po wygranych wyborach żołnierze wrócą by dalej wojować,bo talibowie nie odpuszczą!

Komentarz został ukrytyrozwiń
werol
  • werol
  • 23.06.2011 17:05

Typowe dla Amerykanów-najpierw najechać w imie pokrętnej argumentacji: zaangażować w konflikt pół świata aby zrzucić na innych współodpowiedzialność:przedłużać wojne jak długo się da, tak aby ludzie zapomnieli o co w takiej wojnie chodzi opowiadając głodne kawałki o bohaterskich amerykańskich marines,a w końcu wycofać się (wziąć nogi za pas)i zostawić świat z rozgrzebanym g...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Naturalnie, że musi wyprowadzić swoje wojska z Afganistanu, przecież jak był nas, Polska obiecała, że nasze wojska zajmną ich miejsca. Przecież on się nie przyzna, że dostali w Afganistanie w d... a polacy jako Ami sługusi i biali murzyni mogą ginąć. Poco inaczej byłaby przyjaźń między tymi dwuma krajami?.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Nikozja
  • Nikozja
  • 23.06.2011 07:29

Dobre sobie. W 2009 roku zwiększyli kontyngent, żeby teraz ogłosić "osiągnięcie celów" i wyprowadzić ich spowrotem... Po afgańskich trudach, amerykańscy chłopcy na pewno zadowolą się wakacjami... w Libii chociażby.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.