Facebook Google+ Twitter

Barack Obama wzywa Rosję do wspólnej walki

W poniedziałek wieczorem, 9 lutego 2009 r., na konferencji prasowej w Waszyngtonie nowy szef Białego Domu podkreślił ważność współpracy z Rosją w zapobieganiu wyścigowi zbrojeń jądrowych na Bliskim Wschodzie. Zapoczątkowanie i rozwój tego procesu w tak niestabilnym rejonie nazwał jedną z najważniejszych gróźb dla całego świata.

Flaga USA / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a4/Flag_of_the_United_States.svg/800px-Flag_of_the_United_States.svg.png Barack Obama podkreślił, że jednym z priorytetowych celów jego rządu jest osiągnięcie nierozprzestrzeniania broni jądrowej. Jego zdaniem USA i Rosja mogą ten cel osiągnąć wspólnie, a więc ważnym jest, aby oba te kraje ramię w ramię współdziałały w tym kierunku.

Prezydent USA poinformował, że rozmawiał już na ten temat wstępnie z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem, pragnąc uzmysłowić mu jak bardzo ważne dla wszystkich jest wznowienie negocjacji mających na celu efektywną redukcję arsenałów jądrowych Stanów Zjednoczonych i Rosji. Będzie to początek procesu rozbrojenia jądrowego w świecie, bo da rzeczywiste argumenty do rozmów rozbrojeniowych z innymi krajami.

Flaga Rosji / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f3/Flag_of_Russia.svg/450px-Flag_of_Russia.svg.pngBarack Obama podkreślił, że Moskwa z zadowoleniem przyjęła fakt, iż nowa administracja USA z należytą powagą podchodzi do problemu rozbrojenia jądrowego i wyraża gotowość do natychmiastowego podjęcia rozmów dla jego pozytywnego rozwiązania, co potwierdził w dzisiejszym wystąpieniu telewizyjnym minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow. Minister Ławrow podkreślił, że konieczne jest nie tylko redukowanie arsenałów ofensywnej broni jądrowej, ale i zabezpieczenie mechanizmów kontrolnych i procedur, na co poprzednia administracja USA kategorycznie nie zgadzała się.

Pod przewodnictwem Baracka Obamy Rosja gotowa jest dyskutować cały kompleks problemów, włączając mechanizmy weryfikacji i wzajemnych kontroli. Jak tylko zostanie uformowana w Departamencie Stanu grupa rozbrojeniowa, co nigdy jeszcze nie wydarzyło się, będzie można niezwłocznie przystąpić do rozmów.

W USA wysoko oceniane są niedawne spotkania wiceprezydenta Joe Bidena z wicepremierem Rosji Sergiejem Iwanowem w Monachium oznaczające postęp na kierunku współpracy z Rosją, co obecna administracja przyjmuje z zadowoleniem.


Źródło:
Interfax

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

milej cyrus
  • milej cyrus
  • 05.09.2010 10:49

fantascick plas ok

Komentarz został ukrytyrozwiń

Także stawiam plusa.+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście plus!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krótko, treściwie i daje do myślenia!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.02.2009 18:19

Nic dodać, nic ująć... Plus. Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zwięzły, logiczny tekst o bardzo istotnych wydarzeniach. Jakoś dziwnie mało w przekazach medialnych tego typu wiadomości - a może to tylko ja za mało słucham?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.