Facebook Google+ Twitter

Barack Obama zatwierdził sankcje wobec Iranu

Nowy rok w Stanach Zjednoczonych, to przede wszystkim podpisanie przez prezydenta Obamę, ustawy mającej na celu ograniczenie dochodów Iranu z ropy naftowej. Prowadzący interesy z rządem w Teheranie nie mogą liczyć na pobłażliwość. Rząd Stanów Zjednoczonych stara się odciąć bank centralny Iranu od jego zagranicznych partnerów.

 / Fot. EPA/KENT NISHIMURA/POOLPrezydent Barack Obama przyznał, że pewne rozterki wywołują w nim niektóre z zapisów ustawy, co odnotowało BBC News: "Faktem jest, że popieram ustawę jako całość, nie znaczy to jednak, iż zgadzam się ze wszystkim co zawiera."

Reakcja Stanów Zjednoczonych ma związek z narastającym napięciem wokół irańskiego programu badań jądrowych. Głosy z Zachodu utrzymują przeświadczenie, że Teheran w swoich badaniach stara się rozszerzyć swój potencjał militarny o broń atomową. Iran twierdzi, że jego prace mają na celu jedynie pozyskiwanie energii i aspekty medyczne.

Prezydenta niepokoi również możliwość wywołania rozłamu na rynku paliwowym w czasie ekonomicznej niepewności. Może to odstraszyć potencjalnych sprzymierzeńców.

Nowa ustawa rozszerza możliwości dotychczasowego prawa, co do osób podejrzanych o planowanie zamachów na Stany Zjednoczone oraz ich koalicjantów. Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Kuwejt mogą liczyć na możliwość sporych zakupów uzbrojenia. Polityka obronna Stanów Zjednoczonych dąży do umocnienia swojej pozycji na Bliskim Wschodzie poprzez rozmieszczenie systemów przeciwdziałających ewentualnym atakom rakietowym irańskiej armii.

Na czym polegają amerykańskie sankcje? Wszyngton chce m.in przejmować (oficjalnie mówi się: "zamrozić") wpływy ze sprzedaży irańskiej ropy w każdej międzynarodowej instytucji finansowej... Szczegóły: Puls Biznesu

Barack Obama podpisał ustawę na Hawajach, gdzie przebywa na wakacjach. Towarzyszyły temu wielomiesięczne spory między Kongresem, a Białym Domem.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

JW@
  • JW@
  • 02.01.2012 20:50

Rosjanie czepiali się helikopterów ,by zdążyć zwiać z Afganistanu!

Komentarz został ukrytyrozwiń
gorol
  • gorol
  • 02.01.2012 18:14

wycofali sie z wietnamu wycofali z iraku wycofaja z afganistanu .dlugo sie jeszcze beda wycofywac i skad.rosja sie z nikad nie wycofywuje chyba zmadrzeli

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 02.01.2012 15:22

miejsce Obamy to drzewo,on jest pionkiem w żydowskich rękach, viva Iran target Tel Awiw .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.