Facebook Google+ Twitter

Barańczak i Demarczyk wyróżnieni przez Ministra Kultury

W gronie tegorocznych laureatów Nagrody Ministra Kultury znaleźli się m. in.: piosenkarka Ewa Demarczyk i poeta Stanisław Barańczak. Zwycięzcy odebrali statuetki z rąk szefa resortu kultury Bogdana Zdrojewskiego.

 / Fot. Roman KoszowskiCeremonia wręczenia statuetek odbyła sie 24 września w Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie. W uroczystości oprócz szefa resortu kultury Bogdana Zdrojewskiego wzięła również udział Podsekretarz Stanu Ministerstwa Kultury Małgorzata Omilanowska. Doroczna Nagroda Ministra Kultury przyznawana jest wybitnym polskim artystom i twórcom, których działalność i praca ma szczególny wpływ na rozwój, upowrzechnianie oraz ochronę dziedzictwa kulturowego w Polsce.

W gronie tegorocznych laureatów znalazła się dawno publicznie nie widziana piosenkarka Ewa Demarczyk. Została ona wyróżniona za całokształt twórczości. Jak ocenił szef resortu Demarczyk jest "artystką światowej sławy". Piosenkarka nie pojawiła się na gali, jednak minister Zdrojewski poinformował zebranych, że wręczy jej nagrodę osobiście w niedzielę.

Za swoje liczne zasługi w dziedzinie literatury nagrodzony został Stanisław Barańczak, wybitny tłumacz literatury angielsiej, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i autor licznych tomików poetyckich. On także nie pojawił sie na ceremonii osobiście. Satuetkę odebrała w jego imieniu Krystyna Krynicka z Wydawnictwa A5.

Wśród laureatów nie zabrakło radiowców. Marek Niedźwiecki, prezenter programu 3 Polskiego Radia, odebrał statuetkę w kategorii upowszechnianie kultury. Jego redakcyjny kolega, Hirek Wrona, autor programu "Bądź świadomy", został doceniony za próby uświadamiania młodzieży, że ściąganie pirackich plików z internetu to kradzież. W sekcji twórczość ludowa przynano dwie statuetki. Grupa Kapela ze Wsi Warszawa i Fundacja Braci Golec wyróżniono za upowszechnianie dostępu do kultury.

W gronie laureatów tej prestiżowej nagrody znaleźli się także: historyk sztuki Anda Rottenberg, aktorka Agata Kulesza, dziennikarz i muzyk jazzowy Jan "Ptaszyn" Wróblewski, reżyser Wojciech Smarzowski oraz dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy Paweł Łysak.

Konkurs jest ogłaszany i nadzorowany przez resort kultury. Laureatów rekomenduje Kapituła Dorocznych Nagród Ministra Kultury.
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

edward
  • edward
  • 25.09.2012 19:40

Świetny zestaw nazwisk ! paru brakuje, ale tak poza tym szacun, zwłaszcza za Ewe Demarczyk

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.