Facebook Google+ Twitter

Barania Góra - usychające lasy

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-10-05 19:02
  • Creative Commons

Miejsce urokliwe, atrakcyjne turystycznie i coraz bardziej popularne. W ostatnim czasie jednak borykające się z problemem wymierającego lasu. Warto wiedzieć dlaczego tak się dzieje i jak jest ratowane piękno Baraniej Góry.

Widok z Baraniej Góry / Fot. Katarzyna MałeckaBeskidzkie lasy od kilku lat wymagają dodatkowej, ale bardzo ważnej pracy. Wymierający, usychający las to efekt dawnej, rabunkowej gospodarki, przez którą naturalny ekosystem został poważnie zachwiany. Drzewa były potrzebne w rozwijającym się przemyśle, wycięto więc naturalnie i od lat rosnące tu gatunki, zastępując je szybciej rosnącymi, sprowadzonymi z innych terenów. Skutek obecnie jest taki, że drzewa usychają, gdyż nie zdołały się oprzeć chorobom i szkodnikom, na które gatunki rosnące w tych okolicach od lat były odporne.

Aktualne działania obejmują zarówno usuwanie zaatakowanych przez choroby i szkodniki drzew, jak też wycinanie zupełnie wyschniętych. Intensywne zalesianie prowadzone w miejscach już oczyszczonych ma przywrócić dawny wygląd przyrody na Baraniej Górze. Zalesianie ma także na celu zagęszczenie zdrowego lasu, gdyż wiele drzew zostało uszkodzonych podczas wichur. Powalone drzewa to problem także dla turystów, zwłaszcza, jeśli przewrócone drzewo było dotąd drogowskazem, czyli miało wymalowany na korze znak szlaku.

Barania Góra - krajobraz / Fot. Piotr MałeckiZalesianie ma na celu przywrócenie naturalnego wyglądu lasu oraz odświeżenie szlaków turystycznych tak, aby jeszcze przez długi czas ścieżki były atrakcyjne i bezpieczne dla zwiedzających. Na efekty teraźniejszych prac będzie trzeba jednak poczekać kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt lat. Warto poczekać.


Więcej informacji: tutaj

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Warto zrobić tak jak tutaj link to nie wyginą i wyrosną nowe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.