Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10129 miejsce

Barbara Folta. Nestorka dziennikarstwa i jej niezwykła książka

W grudniu 2012 na Uniwersytecie Wrocławskim wypromowano najstarszą doktorantkę. Tematem rozprawy doktorskiej była książka Barbary Folty, o początkach Polskiej Miedzi w połowie ubiegłego wieku i o jej twórcy Tadeuszu Zastawniku.

Barbara Folta i jej drugie wydanie książki, stanowiącej temat rozprawy doktorskiej pt: Tadeusz Zastawnik - twórca kombinatu, pionierzy Polskiej Miedzi i 13 lpierwszych lat historii KGHM. / Fot. Isabella DegenDziennikarska natura i ciekawość zawodowa Barbary Folty skłoniła ją do opracowania archiwalnych materiałów, które gromadziła już od lat lat 50. Owocem jej pracy jest napisana rozprawa doktorska, pod kierunkiem profesora dr hab. Wojciecha Wrzesińskiego i obroniona w 2012 roku na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, pt: Tadeusz Zastawnik – twórca kombinatu i pionierzy Polskiej Miedzi - trzynaście pierwszych lat historii KGHM (Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi).

Redaktor Barbara Folta od 1954 roku pracowała w Polskim Radiu Wrocław. Następnie w latach 60. była jedną z pierwszych prezenterek nowo powstającej "Telewizji Wrocław". Podczas swej pracy dziennikarskiej spotykała ciekawych ludzi, o których robiła reportaże i filmy. Jednym z tych bohaterów minionych czasów był inżynier Tadeusz Zastawnik - pierwszy dyrektor i twórca Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi w Lubinie. Tadeusza Zastawnika poznała jeszcze w latach 50. podczas zbierania materiałów dokumentalnych dla Rozgłośni Polskiego Radia we Wrocławiu. Była zafascynowana postacią młodego inżyniera, który poświęcił się z pasją budowaniu nowego Zagłębia Miedziowego. Na bazie tego zgromadzonego materiału: taśmy, reportaże dokumentujące historię KGHM, notatek oraz spisanych opowieści Tadeusza Zastawnika o jego życiu, podczas pełnienia funkcji dyrektora naczelnego KGHM w Lubinie - tak powstawała jej pierwsza książka, wydana w 2004 roku pt: Tadeusz Zastawnik – Człowiek Polskiej Miedzi.

Grudzień 2012 roku był szczególnie uroczysty dla Barbary Folty. Ukazało się drugie wydanie tej książki, poszerzone o nowe fragmenty rozprawy doktorskiej a to wydarzenie zbiegło się z uroczystościami nadania stopnia doktora. W słowie wstępnym do książki, profesor Tadeusiewicz z AGH w Krakowie uznał tę książkę za niezwykłą. Książkę niezwykłą dlatego, że przełamuje niesprawiedliwe stereotypy, podkreślając we wstępie, że za bohaterów uważa się wodzów, wieszczy, pisarzy, polityków a rzadko inżynierów i naukowców. Barbara Folta w tej książce spróbowała przełamać ten stereotyp.
Dorobek dziennikarski ma także w filmografii, może pochwalić się reżyserią, scenografią i realizacją filmów dokumentalnych.Książka Barbary Folty - okładka wydania I pt: Tadeusz Zastawnik - Człowiek Polskiej Miedzi. Wrocław 2004 / Fot. Isabella Degen
W 1988 roku nagrodzona była „Srebrnym Pegazem”, na Przeglądzie Filmów o Sztuce w Zakopanym, za reżyserie filmu „W kręgu Stanisława Szukalskiego”. http://filmpolski.pl/fp/index.php/1186864
Redaktor Barbara Folta pomimo jej wieku emerytalnego nie ma wolnego czasu a wręcz czasu jej brakuje. W planie ma już następne książki, założyła „Wydawnictwo Folta” a temat twórców Polskiej Miedzi to materiał który dalej chce zgłębiać. Wydaje też czasopismo „Spotkajmy się we Wrocławiu”, w którym można poczytać o ciekawych wydarzeniach i ludziach tworzących dolnośląskie klimaty.
W dniu dzisiejszym redaktor Barbara Folta świętuje 80. urodziny. Tej niezwykłej dziennikarce można pogratulować i życzyć dużo zdrowia oraz dalszych sukcesów w pracy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Wczoraj na TV ARTE 7 był bogaty reportaż filmowy o Marii Curie -Skłodowskiej.

ps Isabello, wysłałem ponownie mój adres korespondencyjny dla link . Teraz pozostaje tylko czekać na książkę . Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluję doktoratu redaktor Barbarze Folcie wnosząc urodzinowy toast z życzeniami zdrowia i wszystkiego najlepszego w uroczystym dniu 80- tych urodzim

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.