Facebook Google+ Twitter

Barbara i Adam Podgórscy - rudzianie – glogerianie AD 2015

W połowie października w Łomży po raz 26. nadano nagrody i medale Zygmunta Glogera dla ludzi zaangażowanych w ocalenie, utrwalenie i propagowanie tradycji kulturowej regionów. Wśród laureatów znaleźli się Barbara i Adam Podgórscy z Rudy Śl.

 / Fot. Jerzy Chaberek SSP Stopka
W piątek, 16 października 2015 roku, w klasycystycznej auli noszącej imię Hanki Bielickiej, w II Liceum Ogólnokształcącego w Łomży, odbyła się ceremonia wręczenia nagród, wyróżnień i medali im. Zygmunta Glogera, osobom zasłużonym w ocalaniu i popularyzacji tradycji kulturowych różnych regionów Polski. Konkursowi patronuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Marszałek Województwa Podlaskiego i Prezydent Łomży.
 / Fot. AJ
W XXVI edycji, kapituła pod przewodnictwem wybitnego historyka, profesora Janusza Tazbira przyznała trzy nagrody i trzy wyróżnienia. Jedno z tych wyjątkowych wielce prestiżowych wyróżnień przypadło Barbarze i Adamowi Podgórskim z Rudy Śląskiej, za działalności na rzecz zachowania i propagowania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Górnego Śląska.
 / Fot. Jerzy Chaberek SSP Stopka
Komunikat Jury odczytała Wiesława Czartoryska, prezes Oficyny Wydawniczej "Stopka".
 / Fot. AKP
Barbara i Adam Podgórscy są autorami i redaktorami 61 książek, ponad 5000 artykułów prasowych, działaczami i dziennikarzami obywatelskimi, animatorami kultury. W 2010 roku Adam Podgórski uzyskał równie zaszczytną I Nagrodę Bonum Publicum im. Aleksandra Patkowskiego. Oboje są laureatami złotych honorowych odznak Za Zasługi dla Województwa Śląskiego, medali Kamrat Rudzki. Zostali również wyróżnieni tytułami Zasłużeni dla Miasta Rudy Śląskiej i Medalem Tolerancji. Ostatnią ich publikacją mieszczącą się w nurcie spraw glogerowskich jest popełniona wspólnie z Anną Stempnik książka: Rudzki strój ludowy. Założone przez nich Rudzkie Towarzystwo Przyjaciól Drzew prowadzi owocna działalność wydawniczą, kulturalną i edukacyjną.
 / Fot. Jerzy Chaberek SSP
Oprócz nagrody pieniężnej, państwo Podgórscy odebrali w Łomży, z rak Ludwika Malinowskiego, prezesa Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego Stopka, piękny medal Zygmunta Glogera z dyplomem podpisanym przez Małgorzatę Omilanowską, byłą minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Janusza Tazbira.
 / Fot. AKP
Imprezie towarzyszyła wystawa książek, m. in. z dorobku Podgórskich, znajdujących się w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Zostali oni również wymienieni na stronach premierowej publikacji pt. Z szablą i kielichem czyli życie po sarmacku.

Podgórscy nie są jednymi laureatami nagród glogerowskich pochodzącymi z Górnego Śląska, chociaż jednymi z Rudy Śląskiej. Przed moimi wyjątkowymi i cenionymi w świecie etnologów tytułami uhonorowano: prof. Jana Malickiego (1996), prof. Wiesława Lesiuka (1996), Krystynę Barszczewską (1996) prof. Dorotę Simonides (1997), prof. Adolfa Dygacza (1998), prof. Daniela Kadłubca (1999), prof. Teresę Smolińską (1999), Tadeusza Kijonkę (2001), Redakcję Miesięcznika Społeczno-Kulturalnego „Śląsk” (2006), prof. Dariusza Rotha (2012) oraz prof. Jana Miodka (2014).

W Rudzie Śląskiej informacja o wyróżnieniu dla Podgórskich nie spotkała się z najmniejszym zainteresowaniem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Też, ale w jednej z wcześniejszych edycji! Pozdro

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje. dowiadujemy się też na końcu, jakby przy okazji, że profesor Jan Malicki. wiodący Biblioteką Śląską również został nagrodzony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.