Facebook Google+ Twitter

Barbie obchodzi urodziny

Barbie – ikona pop-kultury, tak jak Madonna i Michael Jackson, czy symbol kiczu? Niezmiennie jednak piękna, młoda i atrakcyjna. Lalka Barbie obchodzi swoje 50. urodziny.

Feta dla Barbie w Tokio. / Fot. EPA/DAVID COLL BLANCOFenomenem lalki zajęła się amerykańska socjolog Mary F. Rogers autorka książki "Barbie jako ikona kultury". Książka jest esejem publicystyczno-naukowym o Ameryce. Autorka, opisując historię lalki, zwraca uwagę, że oznacza ona co innego dla niemal każdej grupy społecznej. Książka jest typem Barbie-leksykonu - porusza psychologiczne aspekty, opisuje wpływ na ludzi, zawiera wyznania jej użytkowniczek a także przedstawia od kuchni świat firmy Mattel.

Obchody urodzinowe lalki, jak zapowiadają producenci, będą największą globalną ceremonię w historii marki. W walentynki, podczas Nowojorskiego Tygodnia Mody, odbył się pokaz z okazji urodzin Barbie. Jubileusz jest również okazją do wydania specjalnej, limitowanej kolekcja lalek. W marcu, na kalifornijskiej plaży w Malibu, zostanie zbudowany różowy domek Barbie, gdzie odbędzie się wystawne przyjęcie. Jej urodziny celebrowane są również w Nowym Jorku i Szanghaju.

Barbie została stworzona przez Ruth Handler w 1958 roku na wzór niemieckiej lalki Lilly. Barbie zadebiutowała 9 marca 1959 roku na nowojorskich targach zabawek, po wykupieniu praw do Lilly przez założoną przez Ruth i Elliotta Handlerów firmę Mattel. Pierwsza lalka była ubrana w czarno-biały kostium kąpielowy, klapki i okulary przeciwsłoneczne. Z czasem pojawiały się coraz to nowsze modele lalki a także narzeczony Ken Carson, którego powołano do życia w 1961 roku. W swojej karierze uprawiał ponad 40 zawodów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 08.04.2009 12:23

powyższy artykul, w szczegolnosci jego druga strona, sprawia wrazenie plagiatu 2 innych artykulow na ten temat: z gazety wyborczej - http://serwisy.gazeta.pl/kultura/1,34791,1709360.html
oraz jednej z recenzji ksiazki na stronie sklepu merlin.pl - http://merlin.pl/Barbie-jako-ikona-kultury_Mary-Rogers/browse/product/1,342914.html#fullinfo
Tamte maja wczesniejsze daty zamieszczenia, nawet o kilka lat, ale po wpisaniu w google słów "barbie jako ikona kultury" wyskakuja jako jedne z pierwszych wynikow.. Wstyd

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Barbie – ikona pop-kultury, tak jak Madonna i Michael Jackson, czy symbol kiczu? Niezmiennie jednak piękna, młoda i atrakcyjna. Lalka Barbie obchodzi swoje 50. urodziny."
To wynika z tego, że wszystkie symbole są z tego samego rocznika i mają po 50tce ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.