Facebook Google+ Twitter

Barbórka górników węglowych. ZZG wybił specjalną monetę - 1 hajera

Barbórka, to święto górnicze, które jest istotnym elementem adwentowej tradycji. Jak co roku, obchody rozpoczną się o 5 rano na ulicach dzielnic górniczych, a zakończą obrzędami górniczymi na biesiadach trwających do późnej nocy.

O 5 rano orkiestry górnicze będą maszerować pod oknami górników. Muzyką przywitają ten świąteczny dzień pracownicy górnictwa węglowego. Jak sięgnąć pamięcią, w regionach górniczych 4 grudnia dzieci wracały z rorat, gdy górnicy w odświętnych strojach szli na mszę przy ołtarzu św. Barbary.

Z czerwonymi pióropuszami Orkiestra Górnicza podczas święta Gwarków. (screen ekranu za zgodą Gwarków) / Fot. Fot : www.Gwarkowie.plW tym roku w niedzielę zastępy orkiestr kopalń węgla kamiennego hucznie przemaszerują tylko przez Giszowiec, Nikiszowiec w Katowicach i Borsig w Zabrzu. Tak zaczną się coroczne obchody Barbórki. Przygotowano też liczne biesiady w gronie Braci Gwarków. Już od soboty spotkaniom towarzyszyć będą śpiewy, karczmy piwne i obrzędy górnicze, które mają swoją kilkusetletnie tradycje.

Bez orkiestry ani rusz

Wraz z likwidacją kopalń zmniejszyła się liczba orkiestr. Uległy one, tak jak kopalnie, restrukturyzacji, co nie przeszkodziło Orkiestrze kop. Mysłowice "Big Band" zdobyć wiosną tego roku złotego medalu w Nowym Yorku. Orkiestry towarzyszą Braci Górniczej przy każdej okazji, także w ostatniej drodze. Od zawsze górnicy płacili symboliczną złotówkę na kopalnianą orkiestrę na własnym pogrzebie.

Czy Gwarek może sobie wyobrazić uroczystość-imprezę górniczą bez orkiestry w czerwonych pióropuszach? - pytam wiceprezesa Bractwa Gwarków Jerzego Mańkę.
Brat Gwarek Jerzy Mańka, podczas wizyty w muzeum górnictwa górnośląskiego w Ratingen/ Niemcy. / Fot. Fot. Jerzy Mańka- W Indiach, w kopalniach Sudamdih i Moonidh, musieliśmy się Skarbek, figurka rzeźbiona w węglu pochodzi ze zbiorów skarbów Brata Gwarka Włodzimierza. / Fot. Fot.Włodzimierz Regulskiobejść bez orkiestry. Tam nad górnikami czuwa bogini Kali - wspomina Brat Gwarek Jerzy. - Hinduscy górnicy stawiają Kali ołtarzyki, prosząc o wybaczenie i łaski. Obchodziliśmy tam smutną Barbórkę w 1976 roku, gdyż dwa miesiące wcześniej zginęło 46 górników podczas wybuchu metanu i pyłu węglowego w kopalni Sudmadih. Było nas 32 polskich specjalistów, kierowaliśmy uruchomieniem i nadzorowaniem kopalń: Moonidh i Sudamdih, zaprojektowanych w katowickim Biurze Projektów. Prowadziliśmy też instruktaż dla górników. Hinduska tradycja górnicza jeszcze prawie nie istniała. 4 grudnia urządziliśmy małą uroczystość barbórkową i biesiadę, polecając nas wszystkich opiece św. Barbarze i łaskawości Skarbka, który jak bogini Kali, też bywa mściwy i groźny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (29):

Sortuj komentarze:

Krystyno ->wierna czytelniczko. piszesz: "no popisz sie, na starosc nie masz co robisz,czpiasz sie latasz jak opetana, wez sie do pracy, pomoz redakcji a nie wciaz wstracasz wstretna gebe w inne artykuly, "
ale jednocześnie że wypociny i bzdury i wstyd gazecie przynoszę.
Otóż oświadczam, że gdybym pomagała redakcji, to wszelkie teksty kiepskie, gnioty, niedoróbki, byle jak napisane, bez rzetelności, natychmiast byłyby zwracane do autora. Jak przypuszczam pod jakimś tekstem twego autorstwa napisałam uwagę negatywną.

Komentarz został ukrytyrozwiń
magda
 • magda
 • 24.12.2011 20:39

popieram kultywowanie tradycji gorniczych,prosimy o wiecej takich wywiadów!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak podaje strona Trybuny Górniczej oraz Gwarkowie, w Katowicach zakończyła się dwudniowa konferencja : Polska energetyka 2050. Ludzie i technologie , której oraganizatorami byli Związek Zawodowy Górników w Polsce oraz Fundacja im. Róży Luksemburg.
Przewodnim tematem była polityka Unii E. a polski węgiel. Gościem honorowym był był prof. Franz - Josef Wodopia - wiceprzewodniczący Euracoal.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Były pracownik WUG
 • Były pracownik WUG
 • 11.12.2011 15:38

Brawo Pani Basiu, prosze o dalsze ciekawe artykuły i nagłośnienie tematyki górniczej. Szkoda, że Pani jest tak daleko, takich ludzi nasz kraj potrzebuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Interesantka
 • Interesantka
 • 11.12.2011 15:36

Górictwo to temat na obecne czasy niewygodny i drogi dla rządu.
Brak właściwych osób decyzyjnych, a tak dużo można jeszcze zrobić dla ludzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Emeryt
 • Emeryt
 • 11.12.2011 15:32

Witam Pani Basiu, proszę o dalsze pilotowanie tematu GÓRNICTWO

Komentarz został ukrytyrozwiń
felix
 • felix
 • 11.12.2011 10:44

jestem razem z górnikami-emeryt

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bractwo Gwarków umieściło info i link na swojej stronie aktualności, oraz link polecający stronę W24.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Sympatyk
 • Sympatyk
 • 07.12.2011 10:10

Jako "Sympatyk" Bractwa Gwarków jestem zachwycona wywiadem Pani Barbary z przedstawicielem Bractwa Gwarków. Św. Barbara patrona górników niech będzie ostoją górnictwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Górniczy stan, dla mnie bardzo tajemniczy ze swoją tradycją, obrzędami i językiem.
Szczęść Boże górniczej braci!
Także Autorce - Barbasi wszystkiego najlepszego życzę! :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.