Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28720 miejsce

Barbórkowe „żniwa” patronki górników

- Kiedy zbliżała się Barbórka, nachodziła mnie niepewność, obawa, czy wyjadę rano na powierzchnię - wspomina jeden z emerytowanych górników, który przepracował prawie trzydzieści lat w kopalni.

fot. Karina Trojok/Dziennik Zachodni/ Rodziny górników są przekonane iż tuż przed 4 grudnia św. Barbara zbiera swoje coroczne żniwo i zabiera do siebie górników. - Dwa tygodnie przed Barbórką, od zawsze, jak pamiętam była wśród nas obawa, czy nam coś się nie przytrafi - wspomina emerytowany górnik. - Moja matka mówiła, że Barbórka zbierała swoje żniwo do Wigilii Bożego Narodzenia - wspomina jego żona.

Śląskie tradycje są mocno związane z górnictwem. Górnicy zjeżdżając na dół i wyjeżdżając stamtąd, pozdrawiają się „Szczęść Boże” albo „Z Panem Bogiem”. - Ojciec fedrował na dole 25 lat, pracując na czwartej zmianie, czyli na godzinę 24. Wracał rano o 9.30 do domu. Jak się spóźniał kilkanaście minut z pracy, odczuwałem niepokój, denerwowałem się, czy bezpiecznie wyjechał na powierzchnię - wspomina syn emerytowanego górnika.

fot. Karina Trojok/Dziennik ZachodniW latach osiemdziesiątych nie zawsze wszyscy dowiadywali się o tragediach na kopalni. Wtedy najlepszym sposobem okazywało się wzajemne powiadamianie o panującej sytuacji poprzez sąsiadów, rodziny i znajomych.
Dla rodzin górników, którzy znaleźli się w miejscu wybuchu metanu, najważniejsza jest nadzieja... że oni przeżyją...
Mamy wiedzę, jak chronić się przed tego typu wypadkami, ale matka natura pozostaje nieprzewidywalna. Dla rodzin górników jest osobiste przeżycie, dramat - co z moim mężem, synem...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Najlepsze pozdrowienia dla górników z Lędzin pracujących na Ziemowicie -Dużo górniczego szczęścia i Szczęść Boże wszystkim a szczególnie z G-3 i GT.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.