Barcelona Klubowym Mistrzem Świata. Santos pokonany!

FC Barcelona została Klubowym Mistrzem Świata w piłce nożnej. W finałowym spotkaniu rozgrywanym w Jokohamie Duma Katalonii rozbiła 4:0 brazylijski Santos i zdobyła po raz drugi ten tytuł w swojej bogatej karierze.

FC Barcelona / Fot. m. caimary licencja CC 2.0W niedzielę zakończyły się Klubowe Mistrzostwa Świata w piłce nożnej rozgrywane w Japonii. Najlepszą drużyną klubową okazała się "Duma Katalonii", która pokonała w finale 4:0 brazylijski Santos. Zwycięzca Copa Libertadores w starciu ze zdobywcą Ligi Mistrzów nie miał nic do powiedzenia. Barcelona przeważała przez całe spotkanie, potwierdzając swoją wyższość nad rywalem.

Wcześniej w Jokohamie zostało rozegrane spotkanie o trzecie miejsce, w którym spotkały się dwa nieobliczalne zespoły czyli gospodarze turnieju, Kashiwa Reysol oraz katarskie Al-Sadd. Obie ekipy w półfinałach musiały uznać wyższość rywali. Klub z Kataru przegrał 0:4 z Barceloną. Gospodarze w półfinale trafili na FC Santos doznając porażki 1:3. Przed spotkaniem trudno było wskazać jednoznacznie faworyta. Już od początku meczu obie ekipy ostro zabrały się do ataków. Mimo wielu okazji z obu stron kibice nie zobaczyli bramek w regulaminowych czasie gry. O zwycięstwie zatem rozstrzygnęła seria rzutów karnych, które lepiej wykonywali zdobywcy azjatyckiej Ligi Mistrzów, katarski Al-Sadd.

Bardzo interesująco zapowiadał się finał Klubowych Mistrzostw Świata. Na International Stadium w Jokohamie spotkały się dwa wielkie kluby, FC Barcelona i FC Santos. Podopieczni Pepa Guardiolii w 2009 roku sięgnęli już po ten tytuł wygrywając 2:1 z Estudiantes La Plata. Ich przeciwnik, FC Santos, to zdobywca Copa Libertadores, a także dwukrotny mistrz Brazylii, w którym niegdyś grał sam Pele. W tym starciu to jednak "Duma Katalonii" była zdecydowanym faworytem, co potwierdziła w przebiegu całego spotkania.

Od początku dominowała Barcelona, która w 17. minucie objęła prowadzenie po bramce Leo Messiego. Hiszpanie poszli za ciosem i kilka minut później było już 2:0 po trafieniu Xavi. Tuż przed przerwą podwyższył jeszcze Fabregas i Barcelona schodziła do szatni z 3-bramkową przewagą. Po zmianie stron widowisko bardziej się wyrównało. Santos szukał swojej szansy w bramce kontaktowej, lecz bezskutecznie. Kolejną bramkę jednak zdobyła Barca. Wynik meczu ustalił w 82. minucie Leo Messi, który zdobył drugą bramkę w tym meczu, potwierdzając znakomitą formę.

Tym samym Barcelona zdobyła po raz drugi Klubowe Mistrzostwa Świata, zapisując kolejny triumf w wielkiej imprezie.