Facebook Google+ Twitter

"Bardziej gorzka niż śmierć", kolejny kryminał siostrzanego duetu

"Bardziej gorzka niż śmierć" Camilli Grebe i Åsy Träff to mroczny skandynawski kryminał z rozbudowanym wątkiem psychologicznym. Powieść jest drugą częścią cyklu o Siri Bergman.

okładka / Fot. RebisSiri Bergman to 35-letnia psycholog i psychoterapeutka, która pomaga ludziom zmierzyć się z ich największymi lękami. Sama jednak nie potrafi pozbyć się własnych, związanych z tragicznymi wydarzeniami z jej życia. Po części dlatego postanawia wraz ze swoją przyjaciółką Ainą poprowadzić grupę wsparcia dla kobiet, które były ofiarami przemocy. Podczas sesji kobiety dzielą się swoimi traumatycznymi przeżyciami.

Dwa miesiące później, w innej części miasta, pięcioletnia Tilde musi patrzeć, jak ktoś zabija jej matkę w ich własnym mieszkaniu. Kto stoi za tym brutalnym mordem? I czy losy skrzywdzonych kobiet, dziewczynki oraz Siri może coś łączyć?

"Bardziej gorzka niż śmierć" to mroczny skandynawski kryminał z rozbudowanym wątkiem psychologicznym. Na kartach powieści dość dokładnie zostały opisane pacjentki Siri i Ainy, z którymi stykają się podczas sesji - Katiss, która była bita przez swojego chłopaka, Sofie, która była bita przez ojczyma, Malin, która została zgwałcona przez poznanego przez Internet mężczyznę, Sirkka, która przez wiele lat była bita przez męża i Hillevi, która wyprowadziła się od męża, maltretującego ją i ich synka.

Trzeba przyznać, że sesje terapeutyczne zostały przedstawione.bardzo wiarygodnie. Ale czemu się dziwić, skoro Åsa jest z zawodu psychologiem i prowadzi własną praktykę. Prawdopodobnie, podobnie jak w pierwszej części, nie wszystkie fragmenty dotyczące tego wątku, wyszły spod jej pióra. Z pewnością pomagała jej w tym siostra Camilla - z zawodu ekonomistka.

Powieść tę czyta się w miarę szybko, ponieważ została napisana lekkim językiem. Aż trudno uwierzyć, że napisały ją dwie osoby, ponieważ styl obu sióstr jest bardzo podobny i trudno odróżnić te fragmenty. Jedno jest pewne, powstała z tego naprawdę zgrabna całość.

Dużym walorem lektury jest wprowadzenie narracji pierwszoosobowej - wydarzenia widzimy z perspektywy Siri. Dzięki temu możemy poznać jej myśli, plany, marzenia i lęki. Niestety przemyślenia Siri w poprzedniej książce moim zdaniem były bardziej uporządkowane. W tej części bohaterka sama nie wie, czego chce. Niby spotyka się z Marcusem, ale nie potrafi się zaangażować, wciąż myśli o zmarłym mężu. I swoim niezdecydowaniem rani bliską osobę.

Autorki potrafią budować napięcie, dzięki nagłym zwrotom akcji, które zmieniają perspektywę o 180 stopni oraz dozowaniu informacji. Po raz kolejny siostry mylą tropy, by czytelnik zbyt łatwo nie wpadł na rozwiązanie. Dzięki temu zakończenie jest zaskakujące, naprawdę trudno domyślić się, kim jest morderca. Polecam tę powieść miłośnikom skandynawskich kryminałów oraz thrillerów psychologicznych.

Warto wspomnieć, że "Bardziej gorzka niż śmierć" to druga część cyklu o Siri Bergman. Poprzednia to "Spokój duszy". Miejmy nadzieję, że powstaną kolejne.

Camilla Grebe jest ekonomistką, współzałożycielką wydawnictwa StorySide. Obecnie prowadzi firmę konsultingową. Åsa Träff jest psychologiem, z dwoma kolegami prowadzi poradnię psychologiczną. Camila i Åsa są siostrami, które postanowiły wspólnie piszą kryminały.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dziękuję, ja wprost przeciwnie czytam głównie kryminały ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa recenzja, wprawdzie nie czytam kryminałów ale recenzje zawsze mnie interesują.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.