Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3131 miejsce

Bardzo fatalne zauroczenie - o "Niewiernej" Reyes Monforte

W tej książce jest tak, jak w słynnym powiedzeniu Alfreda Hitchcocka: "Film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, potem zaś napięcie ma nieprzerwanie rosnąć".

Okładka książki "Niewierna" Reyes Monforte zaczyna się samobójczym zamachem, a potem... trudno się oderwać od lektury. Monforte, hiszpańska dziennikarka radiowa i telewizyjna, znana jest polskiemu czytelnikowi z wydanej w 2011 roku "Burki miłości", historii miłości i małżeństwa Hiszpanki i Afgańczyka, na której cieniem kładzie się muzułmańskie prawo szariatu traktujące kobiety jak rzeczy.

Bohaterką "Niewiernej", która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa WAM w tłumaczeniu Zbigniewa Zawadzkiego, jest 24 - letnia Sara Dacosta Santos. Po nagłej śmierci matki w wypadku samochodowym dziewczyna zamieszkuje wraz z ojcem, profesorem Uniwersytetu Complutense w Madrycie. W wieku 16 lat Sara zachodzi w ciążę, zostaje samotną matką Ivána. Przeżywa dwuletni związek z Miguelem Fernandezem, oficerem policji, a następnie służb specjalnych. Władająca biegle czterema językami Sara podejmuje pracę nauczycielki w szkole językowej. Prowadzi zajęcia dla obcokrajowców, w tym emigrantów przybywających do Hiszpanii z krajów arabskich. I właśnie jeden z nich, Marokańczyk Nahib Almalalh, uczestnik jej weekendowych zajęć językowych odmieni diametralnie życie Sary (i nie tylko jej). Należałoby właściwie napisać: zamieni je w koszmar. Ale na początku jest oczarowanie młodej kobiety szarmanckim, eleganckim mężczyzną i wielka miłość, która okaże się tylko elementem pewnego misternego planu nie mającego nic wspólnego z tym pięknym uczuciem, którego spragniona jest bohaterka książki Reyes Monforte.

Wraz z Sarą czytelnik poznaje sukcesywnie świat wyznawców islamu, ich kulturę i obyczaje. Wkracza w krąg wyznawców islamskiego dżihadu, poznaje prawdziwe zamiary i motywy działania Nahiba i jego współpracowników. Kiedy Sara zorientuje się, że jest jedynie trybikiem w przerażającej machinie terroryzmu islamskiego podszytego groźnym fanatyzmem religijnym, będzie już za późno na odmianę przeznaczenia. Tym bardziej, że wcześniej skutecznie została ona odizolowana od swojego dotychczasowego środowiska, przyjaciół, rodziny. A w kulminacyjnym momencie "kartą przetargową" w tej historii stanie się ukochany syn nauczycielki.

"Niewierna" w niezwykle wciągający sposób pokazuje kolejne etapy uzależniania kobiety przez swojego niby wielbiciela, który okazuje się bezwzględnym ciemiężycielem i przestępcą, radykalnym fundamentalistą islamskim. Czytelnik ze wzrastającym zainteresowaniem i przerażeniem śledzi losy bohaterki poddawanej kolejnym etapom "hipnotycznego chorobliwego zniewolenia", prania mózgu, w wyniku którego ta inteligentna, nowoczesna kobieta ma stać się samobójczynią w nie swojej sprawie. Historia opowiedziana przez Reyes Monforte jest tym bardziej wstrząsająca, że została oparta na prawdziwych wydarzeniach. W jej książce pojawiają się odwołania do terrorystycznych zamachów w Madrycie z marca 2004 roku (akcja powieści dzieje się prawie 5 lat później); występują autentyczne postacie związane z islamskim terroryzmem (np. Raquel Burgos). Autorka niejako przy okazji pokazuje realny problem globalny, jakim jest islamizacja krajów europejskich. A problem ten może dotknąć każdego z nas w najmniej oczekiwanym momencie i przyjąć twarz mogącą zauroczyć.

Reyes Monforte w sposób niezwykle interesujący konstruuje świat przedstawiony "Niewiernej", co jakiś czas zapowiadając mające nastąpić wydarzenia i ich konsekwencje, co - paradoksalnie - dodatkowo wznieca zainteresowanie czytelnika. Nie brak w tej książce niespodziewanych zwrotów akcji. I wcale finał historii Sary, która w pewnym momencie otrzymuje imię Aisza, nie jest taki, jakiego można by się spodziewać po prologu. Dlatego nie należy się zrażać dość potężną objętością książki i przeczytać blisko 580 trzymających w napięciu stron.

Reyes Monforte, Niewierna
Przekład: Zbigniew Zawadzki
Wydawnictwo WAM
Kraków 2013

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dzięki. Zachęciłeś mnie do poszukiwań i do lektury.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.