Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29402 miejsce

Bardzo niebezpieczny barszcz znów atakuje

Barszcz Sosnowskiego. Ta niebezpieczna roślina znów zagraża wielu ludziom. W lipcu na samym tylko Podhalu odnotowano osiemnaście poparzeń spowodowanych kontaktem z barszczem.

Barszcz Sosnowskiego / Fot. Wikipedysta Spars na licencji Attribution 2.5 (http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Barszcz_pogórze_bukowskie.jpg#file)Barszcz spotkać można już nie tylko na Podhalu ale tak naprawdę w całej Polsce. Jest to roślina inwazyjna i bardzo mocno szkodliwa. Piękne kwiaty oraz wielkie aksamitne liście sprawiają, że wiele osób chce nim ozdobić mieszkanie lub zasadzić go w ogrodzie. Niestety bardzo często takie próby kończą się w szpitalu. Sok wydzielany przez tę roślinę powoduje fotouczulenia - na skórze w miejscu zetknięcia, pod wpływem słońca zaczynają pojawiać się pęcherze.

Osiągnięcia barszczu


Kiełkujący barszcz Sosnowskiego. / Fot. Jarosław Szlegier (www.nagrzyby.pl)Ścięta łodyga barszczu Sosnowskiego, a na drugim planie widoczne są potężne liście tej rośliny. / Fot. Jarosław Szlegier (www.nagrzyby.pl)Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden) jest rośliną zielną. W Kaukazie skąd został do nas sprowadzony w latach 50. jako dar radzieckich uczonych z Wszechzwiązkowego Instytutu Uprawy Roślin w Leningradzie dorasta zaledwie do 1,5 metra wysokości. W Polsce jednak warunki są dla niego tak sprzyjające, że osiąga nawet 4,5 metra wysokości. Zakwita on i owocuje w drugim, trzecim roku lub później, a po wydaniu nasion najczęściej ginie. Jedna roślina produkuje nawet do 40 tys. nasion. Natomiast nasiona z 1 hektara plantacji wystarczą do obsiania następnych 100-200 hektarów, a siłę do kiełkowania zachowują przez 4 i więcej lat.

Czytaj także: Śmiercionośny barszcz z ZSRR

Opis działania i występowanie


Młody barszcz Sosnowskiego / Fot. Jarosław Szlegier (www.nagrzyby.pl)W latach 70. rozpoczęto jego eksperymentalna uprawę w Borku Fałęckim (Kraków), Grodkowicach (okolice Bochni), Niedzicy i na Gubałówce. Niestety bardzo szybko wymknęła się ona spod jakiejkolwiek kontroli, rozsiewając się po wielu regionach Polski. Okazało się jednak, że roślina jest szkodliwa dla zdrowia ludzi i zwierząt. U zwierząt powoduje podrażnienie przewodu pokarmowego, biegunkę, nudności, krwotoki wewnętrzne. U ludzi - zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, zapalenie spojówek. Natomiast łodygi, liście i owoce zawierające olejki lotne, żywice oraz alkaloidy (związki, które w kontakcie ze skórą, powodują jej nadwrażliwość na działanie promieni słonecznych) u ludzi mogą wywołać trudne do wygojenia oparzenia drugiego, a nawet trzeciego stopnia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

wef
 • wef
 • 06.07.2012 11:20

a myśmy za młodu robili z tego splówki do strzelania jarzębiną lub owocami korczyny... nikomu nic nigdy sie nie działo. czyżby ludzie uczulali się już dziś na wszystko?

Komentarz został ukrytyrozwiń
karolina
 • karolina
 • 03.08.2011 20:12

popiekłam sie barszczem boli okropnie, a najgorsze jest to ,że mam go trochę niżej od kostki jak tylko się
ruszę kuje i czasem nie mogę chodzić teraz już wiem jak rozprawić się z barszczem świetny artykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kiksonek
 • Kiksonek
 • 19.07.2011 16:54

Ten nieszczesny barszcz rosnie tuz za moim domem. Ma ponad 2m. Nawet strach kolo niego przejsc a co dopiero zlikwidowac. :(

Komentarz został ukrytyrozwiń
Edyta
 • Edyta
 • 30.05.2011 13:22

widziałam poparzenia tą rośliną u dzieci, które bawiły sie w chowanego w liściach barszczu, były w krótkich spodenkach i podkoszulkach. Poparzenia są ogromne, z pęcherzami jak w zetknięciu z ogniem czy gorącym przedmiotem, w dodatku poparzenia obejmują całą powierzchnię nóg i rąk, a także szyi. Zgłaszajcie jakimś władzom pojawienie sie tej rośliny bo jest ona bardzo niebezpieczna

Komentarz został ukrytyrozwiń
piotr.krak@poczta.fm
 • piotr.krak@poczta.fm
 • 05.09.2010 19:55

zielarze kojarzą go z arcydzięglrm, to jest bardzo niebezpieczne zielsko

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 03.08.2007 23:53

Dar przyjaźni od narodu radzieckiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak widać, Rosjanie w imię przyjaźni obdarowywali nas różnymi ciekawymi rzeczami. Może by tak zrewanżować się im czymś równie wspaniałym (w imię przyjaźni oczywiście). Brawo dla Autora za przypomnienie tematu, zwłaszcza że okres kanikuły i o nieszczęście nie trudno.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super :) Cenna informacja dla niepoinformowanych ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

duży + bardzo sensowny artykuł. Ja zawsze sie zastanawiam, czy to, co widzę, to barszcz Sosnowskiego czy popularny chwast. ;/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na jednym z for internetowych gdzie był poruszony temat barszczu sosnowskiego pewna osoba o pseudonimie Gjenek napisała: "na świecie to nas chyba nie lubią - ze stanów mamy stonke ziemniaczaną, z węgier stonke kukurydzianą a od ruskich to badziewie - i to wszystko w ramach "przyjaźni" :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.