Facebook Google+ Twitter

Barierki ochronne na chorzowskiej estakadzie

W ostatnim czasie na wiadukcie w ciągu ulicy Katowickiej w Chorzowie powstały barierki energochłonne, oddzielające chodnik od jezdni.

Estakada - barierki / Fot. Arkadiusz WawreczkoBarierki powstały z inicjatywy młodych mieszkańców Chorzowa. Lokalni działacze z Mateuszem Komosą na czele, już w 2005 roku zwracali się z prośbą do Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Chorzowie o ich postawienie na odcinku od tzw. ślimaka (zejście z estakady w kształcie sprężyny) w kierunku dawnej Hali Targowej.

- Jako przewodniczący Młodzieżowego Forum Miasta Chorzowa I kadencji (w latach 2004-2005) przedstawiłem mój pomysł, który spotkał się z dużym uznaniem ze strony moich koleżanek i kolegów - mówi Mateusz Komosa. - Postanowiliśmy napisać pismo do MZUiM z prośbą o postawienie barierek, których celem miało być zwiększenie bezpieczeństwa pieszych.

W miejscu tym zdarzały się wypadki. Jeden omal nie zakończył się tragedią. Samochód wypadł z jezdni i zawisł na barierkach zewnętrznych wiaduktu. Chroniących pieszych przed upadkiem w dół. Estakada - barierki / Fot. Arkadiusz Wawreczko

- Tak to prawda. Właściwie to ten wypadek na przełomie 2006 i 2007 roku utwierdził MZUiM w przekonaniu, iż faktycznie nasze uwagi dotyczące tego odcinka są trafne. Wtedy to, postawiono kilka metrów barierek energochłonnych. Zabezpieczając tym samym miejsce, w którym samochód wjechał na chodnik a następnie zawisł. Na całe szczęście nikomu nic się nie stało - dodaje Komosa

W okresie od kwietnia do maja przedłużono barierki aż pod samą Halę Targową. Zabezpieczając tym samym całą długość chodnika wzdłuż wiaduktu nad chorzowskim rynkiem. Barierki energochłonne mają za zadanie wchłaniać energię samochodu, który w nie uderzył. Tym samym przejmując siłę uderzenia "na siebie" chronią w dużym stopniu pasażerów pojazdu oraz pieszych. Należy dodać, iż zwykłe barierki (wytworzone z rur bądź prętów) są często powodem groźniejszych obrażeń u kierowców, ponieważ nieraz zdarzały się przypadki, że przebijały one karoserię pojazdu dosięgając osobę siedzącą w nim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.