Facebook Google+ Twitter

"Barka" i kremówki? Poznaj lepiej Jana Pawła II!

Co roku w niedzielę przed rocznicą wyboru Karola Wojtyły na głowę Kościoła obchodzony jest w Polsce Dzień Papieski. Święto ma m.in. propagować nauczanie Jana Pawła II. Tym razem odbędzie się 13 października pod hasłem "Papież dialogu"

 / Fot. Materiały prasowe fundacji Można reklamować kolejne cukiernie hasłami "kremówki papieskie". Można rozczulać się nad "Barką", twierdząc, że pamiętamy i wspominamy papieża. Ja jednak wolałbym powtórzyć za Horacym, że nasz papież postawił sobie "pomnik trwalszy od spiżu". Nie chodzi o dosłowne pomniki, których powstało mnóstwo (zwłaszcza po 2005 r.) i niekoniecznie coś znaczą. Ważny jest dorobek intelektualny Jana Pawła II, z którego zwykle nie zdajemy sobie sprawy.


Po co nam takie święto?
Dzień Papieski, który obchodzimy od 2001 roku, ma być chwilą na zatrzymanie się i przypomnienie sobie nauki Jana Pawła II. Za każdym razem ma konkretne hasło. Ubiegłoroczne brzmiało "Papież rodziny", w tym roku zaś - "Papież dialogu". Co to oznacza? Skupienie się na jakimś aspekcie działalności Ojca Świętego. Tym razem Konferencja Episkopatu Polski zachęca nas, byśmy uczyli się - na przykładzie papieża Polaka - jak należy się ze sobą porozumiewać. Chodzi o kontakt w wielu wymiarach, np. publicznym, kulturowym, naukowym, a nawet wewnątrz struktury Kościoła. "U podstaw (...) dialogu z innymi Kościołami i Wspólnotami kościelnymi, a także innymi religiami, jako warunek jego wiarygodności i skuteczności, winien znaleźć się szczery wysiłek stałego i odnowionego dialogu wewnątrz samego Kościoła katolickiego" - pisał papież w adhortacji "Reconciliatio et Paenitentia". Sądzę, że dziś, w obliczu takich spraw, jak usunięcie ks. Lemańskiego, potrzebujemy dialogu w Kościele. Inaczej będzie on tracił autorytet opinii publicznej. Mamy od papieża uczyć się także konsekwentnego określania własnego stanowiska - "W dialogu trzeba jasno mówić, kim ja jestem, żebym mógł rozmawiać z kimś drugim, który jest inny" - to z kolei słowa wypowiedziane na Plenarnej Konferencji Episkopatu Polski w Częstochowie, podczas I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

Co w tym roku?
Okazji do pogłębienia wiedzy o naszym papieżu i zrobienia czegoś w duchu jego nauczania będzie naprawdę wiele - i to w całej Polsce. Koncerty, prelekcje, czuwania. Większość z nich zorganizują stypendyści fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

W Krakowie będzie można obejrzeć spektakl "Przed sklepem jubilera", autorstwa Karola Wojtyły. Zobaczymy wystawę prac utalentowanych stypendystów fundacji. Będzie też można wziąć udział w czuwaniu ekumenicznym, zaś w wielu kościołach podopieczni "Dzieła..." dadzą świadectwo na temat swojego życia.

Lubelska wspólnota zaplanowała konferencję na temat dialogu w różnych aspektach - filozoficznym, ekumenicznym, chrześcijańsko-muzułmańskim oraz chrześcijańsko-żydowskim. Będzie też rozstrzygnięcie konkursu literackiego "List do nieba", skierowanego do uczniów gimnazjów i liceów.

Główne uroczystości odbędą się w Warszawie. Stypendyści już w piątek 11 października oddadzą krew w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W wigilię Dnia Papieskiego fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" przyzna nagrody Totus za promowanie nauczania Jana Pawła II. Dotychczasowymi laureatami "Totusów" byli m.in prof. Władysław Bartoszewski, pisarka i publicystka Barbara Wachowicz czy były rzymski korespondent TVP Jacek Moskwa.
W sam Dzień Papieski czeka nas wielki uliczny happening na ulicach stolicy. Stypendyści wezmą udział w przemarszu głównymi ulicami, m.in. Marszałkowską i Krakowskim Przedmieściem, aż na Plac Zamkowy. Będą rozdawać krówki, informować o działaniu "Dzieła Nowego Tysiąclecia" oraz zbierać ofiary na stypendia. Oprócz tego nauka gry na bębnach, wioska afrykańska, czuwanie i modlitwa oraz stały punkt, czyli koncert galowy z gwiazdami polskiej i zagranicznej estrady. Rok temu byli to m.in. Paddy Kelly (The Kelly Family), Pectus, Bracia czy Trebunie Tutki. Transmisja, jak zwykle, w TVP1.
Wkrótce pojawią się szczegółowe informacje na temat tegorocznych gości.


Żywy pomnik dla papieża
Ideą fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" jest nie tylko przypominanie o działalności Jana Pawła II, ale też realna pomoc. Otrzymuje ją młodzież pochodząca z małych miejscowości i o niskim dochodzie na osobę, ale o wysokich wynikach w nauce (w szkole średnia 4,8; na studiach - 4,0). Chodzi tu o wyrównywanie szans edukacyjnych. Fundacja powstała z pieniędzy, które pierwotnie miały być przeznaczone na budowę wyjątkowego pomnika dla papieża. Stąd często określa się jej podopiecznych jako "żywy pomnik Jana Pawła II".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.