Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Barometr demokracji. Nad Polską niż!

Redakcja
Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic
Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic
Pod względem demokracji, Polska w rankingu 30 krajów uplasowała się na zaszczytnym 3 miejscu. Od końca listy!

Od piątku media komentują wyniki raportu ogłoszonego przez Uniwersytet w Zurychu i Ośrodek Badawczy Nauk Społecznych (Social Science Research Center) w Berlinie na temat współczesnego obrazu demokracji na świecie. Polska w rankingu 30 krajów uplasowała się na zaszczytnym 3 miejscu. Od końca listy!

Badanie nazwano obrazowo barometrem demokracji. Na podstawie pomierzonych aż stu parametrów, odnoszących się do każdego z badanych podmiotów, przeanalizowano najważniejsze aspekty rozwoju 30 czołowych demokracji świata od roku 1995 do 2005. Tak utrzymują autorzy raportu. Trudno zaiste dociec dlaczego Polskę zaliczono do grupy czołowych demokracji, ale niech tak będzie.

Nie sposób też ustrzec się komentarza, że skoro dane odnoszą się do stanu sprzed 6 lat, to przypominają nieco owo „jajeczko częściowo nieświeże”. Barometr zmierzył stopień przestrzegania w każdym państwie trzech podstawowych wyznaczników demokracji, za które przyjmowane są: wolność, równość i kontrola. Rejestrował także dziewięć zasadniczych funkcji, między innymi: rzeczywisty udział obywateli w życiu politycznym, przejrzystość funkcjonowania władz i ich zdolności do wdrażania decyzji demokratycznych, gwarancje wolności osobistej, skuteczność przestrzegania prawa i równość obywateli wobec prawa.

Na pierwszym miejscu wykazu uplasowała się Dania, przed Finlandią i Belgią. W środku tabeli znalazły się m.in. USA, Niemcy i Szwajcaria. Ostatnie miejsca przypadły Polsce (28. miejsce), Republice Południowej Afryki (29.) i Kostaryce (30.) - poinformował Marc Buehlmann z Uniwersytetu w Zurychu.

Pewne pocieszenie w obliczu naszej niechlubnej pozycji może przynieść świadomość, że kraje uchodzące za kolebki demokracji europejskiej znalazły się zaledwie krok przed Polską: Francja na 27. miejscu, i Wielka Brytania na 26. Drugie pocieszenie wypływa ze stwierdzenia autorów opracowania, że demokracja w większości badanych państw się rozwija. Obniżkę podstawowych parametrów zauważono jednak we Włoszech, Czechach, Portugalii, USA, Francji, Irlandii, Australii i w Niemczech.

Przy okazji, choć to wiadomość zupełnie z innej beczki: w ogłoszonym w grudniu 2010 raporcie unijnego urzędu statystycznego Eurostat, pod względem zamożności obywateli państw Unii Europejskiej w 2009 roku, Polska znalazła się w ogonie wykazu. Wprawdzie „awansowała„ z trzeciego miejsca od końca na piąte, ale wyłącznie skutkiem kryzysów finansowych na Litwie i Łotwie. Mamy jednak szanse na dalszy awans, np. dzięki kłopotom gospodarczym Węgier. Naszych własnych zasług w tym nieco mało.

Najzamożniejsi są mieszkańcy Luksemburga, Holandii oraz, mimo wszystko, Irlandii.

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto