Facebook Google+ Twitter

Barroso na drugą kadencję

Po oficjalnym ogłoszeniu wyników wyborów do europarlamentu wszystko wydaje się być już jasne - Jose Manuel Barroso, wspierany przez zwycięską EPP (Europejską Partię Ludową) zostanie najprawdopodobniej przewodniczącym Komisji Europejskiej na kolejne 5 lat.

Barroso / Fot. PAPObecny mandat Barroso wygasa w październiku, jednak już w następnym tygodniu głowy państw europejskich i szefowie rządów spotkają się, aby przedyskutować kwestię obsady stanowiska przewodniczącego i ewentualnej reelekcji. Barroso będzie potrzebował jednogłośnego poparcia ze strony przedstawicieli wszystkich państw Unii Europejskiej. Swoje popracie ogłosił już między innymi Jan Fischer - premier Republiki Czeskiej, która obecnie sprawuje prezydencję w Unii Europejskiej. Oficjalnie zapowiedział także, że zgłosi go jako nominata do pełnienia tej fukncji.

Jose Manuel Barroso po spotkaniu z Janem Fischerem powiedział, że możliwość przewodniczenia Komisji byłaby dla niego ogromnym zaszczytem, podkreślił jednak, że do tego potrzebna będzie mu powszechna akceptacja pośród nowych członków Parlamentu Europejskiego. Przyznał także iż zatwierdzenie swojej kandydatury będzie odczytywał jako poparcie dla swojego ambitnego planu rozwoju Unii Europejskiej w najbliższych 5 latach.

"Wierzę, że w czasach kryzysu, wszyscy potrzebujemy silnej Unii i silnej Komisji Europejskiej. To nietypowy okres - wymagana jest tu wyjątkowa ambicja i pełne zaangażowanie" - dodał Barroso.

źródło: europa.eu, Times of Malta

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.