Facebook Google+ Twitter

Barroso ponownie szefem Komisji Europejskiej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-16 15:54

Ponowny wybór Portugalczyka Jose Manuela Barroso - 382 za, 219 przeciw i 117 wstrzymujacych się od głosu - otwiera procedurę wyboru nowego składu Komisji Europejskiej. Barroso uzyskał wystarczające poparcie, jednak nie jest ono mocne. Rokuje niełatwą kadencję i konflikty z przeciwnikami jego wyboru: frakcjami socjalistów i zielonych.

Jose Manuel Barroso podkreślił szczególną rolę Parlamentu Europejskiego i zapowiedział specjalne wzajemne partnerstwo z Komisją. W październiku kończy się okres urzędowania obecnej Komisji. Zgodnie z Traktatem, nazwisko nowego szefa musi zostać podane do wiadomości zanim rozpoczną się nominacje nowych komisarzy. Jose Barroso zapowiedział ścisłą współprace z Parlamentem oraz zmiany w strukturze organizacyjnej Komisji i powołanie komisarzy odpowiedzialnych za wymiar sprawiedliwości, prawa podstawowe i wolności obywatelskie, sprawy wewnętrzne i migracje oraz działania na rzecz zapobiegania zmianom klimatycznym. Chce powołać także doradcę do spraw badań naukowych i innowacji.

Nowy skład Komisji, nazwiska komisarzy i podległe im resorty stanowią przedmiot intensywnych negocjacji miedzy 27 rządami. Wybrany na drugą kadencję przewodniczący Komisji już wczoraj apelował do państw członkowskich o wyznaczenie mocnych politycznie i kompetentnych komisarzy, dla których dobro Unii i odpowiedzialność europejska są ważniejsze od narodowych egoizmów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.