Facebook Google+ Twitter

Barroso zostanie na drugą kadencję?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-21 08:09

Wiele wskazuje na to, że obecny przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso pozostanie na drugą kadencję. Decyzję w tej sprawie mają podjąć unijni liderzy na szczycie w połowie czerwca.

O tym, że obecny szef może zostać na drugą kadencję mówiło się od dawna. Ale teraz w Brukseli panuje przekonanie, że jego szanse znacznie wzrosły gdy poszukiwanie kontrkandydata odpuścił francuski prezydent. Relacje Nicolasa Sarkozy'ego z Jose Barroso pogorszyły się w czasie kryzysu. Francuski prezydent narzekał na niedostateczne działania, a szef Komisji krytykował protekcjonizm i dystansował się od pomysłów utworzenia rządu gospodarczego dla strefy euro.

Teraz Nicolas Sarkozy raczej już nie powinien utrudniać reelekcji. Poza tym Jose Barroso ma poparcie Europejskiej Partii Ludowej, wsparli go również lewicowi premierzy Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Przesądzona jest też raczej wygrana grupy Chadeków w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, do której należy Jose Barroso. A to właśnie zwycięska frakcja ma prawo do obsady stanowiska szefa Komisji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.