Facebook Google+ Twitter

Barszcz Sosnowskiego - jak uniknąć groźnych oparzeń?

Barszcz Sosnowskiego największe zagrożenie stanowi latem. Sprawdź, jak go rozpoznać i zapobiegać poparzeniom.

 / Fot. PopadiusMyślisz, że czas spędzony na świeżym powietrzu ma same zalety, a jedyne co przyniesiesz ze spaceru to dotleniony mózg? O tej porze roku możesz także nabawić się poważnych poparzeń, za sprawą barszczu Sosnowskiego. "Okrutna" roślina wygląda niepozornie - duże, rozłożyste liście i białe kwiatostany. Ma od 1 do 4 metrów długości, średnica łodygi dochodzi nawet do 10 centymetrów. Może przypominać duży koper, rośnie samotnie lub w skupisku, spotkać ją można właściwie wszędzie.

Po kontakcie z rośliną na naszej skórze pojawi się albo niegroźne zaczerwienienie, albo pęcherze i niegojące się rany. Jeśli jesteśmy alergikami, wystarczy że przejdziemy obok barszczu, a przeniesione wiatrem krople jego soku w reakcji z odrobiną słońca na naszej skórze wywołają oparzeniowe pęcherze. Szczególnie zagrożone ze względu na swoją delikatną skórę są dzieci. Barszcz Sosnowskiego może powodować dolegliwości ze strony układu oddechowego, w najgroźniejszych przypadkach doprowadza również do martwicy skóry.

Skutki kontaktu z rośliną pojawiają się dopiero po pewnym czasie, najczęściej 12 godzinach. Jeśli jednak wiemy, że zetknęliśmy się z barszczem, lepiej nie czekać, przemyć skórę wodą z panthenolem i unikać słońca w ciągu najbliższych dni. Niestety, nawet całkowicie zakryte ciało nie gwarantuje uniknięcia poparzeń, chyba że nosimy ubrania wykonane z tkanin syntetycznych, co raczej trudno sobie wyobrazić latem.

Barszcz Sosnowskiego namnaża się szybko i trudno go usunąć, choć oczywiście wielu podejmuje takie próby. Samo koszenie zazwyczaj nie wystarcza, roślina ma swoje korzenie kilka centymetrów pod ziemią.

Z roku na rok maleje liczba wymagających hospitalizacji przypadków poparzenia barszczem. Wciąż jednak stanowi zagrożenie, szczególnie dla tych, którzy nie zdają sobie sprawy z jego istnienia, nie mówiąc już o toksycznych właściwościach.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

asia
  • asia
  • 11.08.2012 12:52

Jeśli wiecie, gdzie można natknąć się na barszcz, zgłaszajcie ekipie która bada skalę inwazji tych roślin w Polsce http:// barszcz.edu.pl. Na stronie są już bazy i mapy stanowisk barszczu Sosnowskiego i barszczu olbrzymiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jarosław Karnet
  • Jarosław Karnet
  • 09.08.2012 15:47

Więcej znajdziecie na blogu o barszczu. Polecam barszczsosnowskiegoo.blogspot.com

Komentarz został ukrytyrozwiń

...Dobrze wiedzieć, lepiej jej unikać, bo można sobie nie zły barszcz na skórze zafundować...Czasami jak na łące człowieka "przyciśnie", to lepiej sobie awaryjnie takim liściem tyłka nie podcierać...:) Hi,hi. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy artykuł. Widziałam tę roślinę, ale nie miałam pojęcia, że może poparzyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.