106598 miejsce

Bartel zwycięża w Moskwie. Historyczny wyczyn Polaka

Mistrz Polski Mateusz Bartel dokonał historycznego wyczynu, wygrywając jeden z najsilniejszych szachowych turniejów na świecie. Jako pierwszy Polak w historii wygrał turniej w Moskie, osławiony "Aerofłot Open".

Pochodzący z Warszawy arcymistrz uzyskał 6,5 punktu z 9 możliwych i podzielił 1-3 miejsce w prestiżowym turnieju. O stanięciu na najwyższym szczeblu podium zadecydowało dodatkowe wartościowanie: Bartel wygrał wiecej partii czarnym kolorem, niż rywale.

Zwycięstwo w turnieju Aerofłotu zagwarantowało szachiście nie tylko wysoką nagrodę finansową, ale również zaproszenie do zamkniętego turnieju w Dortmundzie, gdzie oprócz Polaka zagrają wyłącznie najsilniejsi szachiści świata. Swoją obecność tam zapowiedzieli już były mistrz świata Władymir Kramnik oraz znajdujący się na szczycie listy rankingowej FIDE Magnus Carlsen i Levon Aronian.

Zwycięstwo Bartla było dopiero drugim w historii polskich szachów na terenie Rosji. Drugim Polakiem, któremu się to udało był sławny Akiba Rubinstein. W 1909 roku wygrał on silny turniej kołowy w Petersburgu.

Wartym odnotowania jest również fakt, że w drodze do pierwszego miejsca Bartel w pięknym stylu pokonał jednego z najsilniejszych obecnie szachistów świata, Fabiano Caruanę. W elitarnej grupie A startowało 86 zawodników. Większość z nich posiadała tytuły arcymistrzowskie.