Facebook Google+ Twitter

Bartosz Kownacki, czyli pisowski problem z „pedalską tęczą”

Prawo i Sprawiedliwość odseparowało się grubą kreską od Marszu Niepodległości zorganizowanego przez narodowców.

 / Fot. Boston9, CC3.0Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego zaaranżowało w Krakowie swoje własne obchody. Zaś po chuligańskich ekscesach w Warszawie, PiS stanowczo odcina się od organizatorów tego marszu. Jednak jeden z posłów Klubu Parlamentarnego PiS odcina się od tego marszu, tak jakby… trochę inaczej. Bartosz Kownacki zasłynął bowiem wypowiedzią internetową, w której mówił o « płonącej pedalskiej tęczy ».

Liderzy PiS-u otwarcie krytykują powyższą wypowiedź Kownackiego, a przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości udzielił „pouczenia” autorowi wypowiedzi o – przypomnę - « płonącej pedalskiej tęczy ». Mariusz Błaszczak oczekuje od Kownackiego, aby w przyszłości dobierał słowa z większą starannością.

13 listopada bieżącego roku Polsat News zaprosił do studia Bartosza Kownackiego. Jednak Biuro Prasowe PiS-u kierowane przez Adama Hofmana, nie wydało Kownackiemu pozwolenia na przyjęcie tego zaproszenia. W tym kontekście warto dodać, iż od 8 listopada bieżącego roku posłowie Prawa i Sprawiedliwości nie mają prawa wypowiadać się w mediach bez zgody Biura Prasowego tej partii.

Pomimo iż przedstawiciele PiS-u próbują przeciąć medialną rozmowę o niechlubnej wypowiedzi internetowej Kownackiego, to nie zmienia to faktu, iż Kownacki wpędził swoje ugrupowanie polityczne w poważne kłopoty. Albowiem od pewnego czasu Prawo i Sprawiedliwość po raz kolejny usiłuje pokazać swoją łagodną twarz. Zaś odcinając się od Marszu Niepodległości zorganizowanego przez narodowców, PiS wysyła następujący komunikat: « Zobaczcie, oni - to nie my. My tacy nie jesteśmy. My tak nie myślimy ».

Jednak wypowiedź o „pedalskiej tęczy”, rozpoznawalnego i medialnego posła Kownackiego, nieco odbiera PiS-owi łagodną twarz. Albowiem skoro PiS odcina się od Marszu Niepodległości i jego organizatorów, to dlaczego poseł PiS-u wypowiada się w Internecie, używając co najmniej szokującej retoryki? Skoro PiS odcina się od homofobicznych wypowiedzi i przekazów, to dlaczego poseł PiS-u właśnie w sposób homofobiczny wypowiada się w Internecie?

Odcinając się od narodowców i ich marszu, PiS chciał pokazać, że nie ma nic wspólnego z homofobią i szeroko rozumianą nietolerancją. Jednak wypowiedź Kownackiego w Internecie nie uwiarygodnia tego przekazu. Warto również przypomnieć, iż - w nie tak bardzo odległej przeszłości - także inni posłowie PiS-u wypowiadali się w podobnym tonie. Podam tylko jeden przykład, przypominając postać pani profesor Krystyny Pawłowicz, która w swoich wypowiedziach wielokrotnie dała wyraz daleko idącej nietolerancji. Jej wypowiedzi bywały często niekonwencjonalne, a czasem - wręcz brutalne. Co prawda nie spotkała ją wówczas żadna reprymenda ze strony jej kolegów partyjnych, ale przecież w PiS-ie były to inne czasy. Był to okres, kiedy PiS nie łagodził swojego wizerunku i nadal wierzył w to, że uda mu się pozyskać narodowy elektorat i zbudować ugrupowanie które na prawo od siebie ma wyłącznie ścianę.

Jednak PiS zrezygnował z tej strategii. Albowiem zdał sobie sprawę, iż Ruch Narodowy, funkcjonujący po jego prawej stronie jest faktem i stał się konkurentem dla partii Jarosława Kaczyńskiego. Z tego powodu PiS postanowił odciąć się od marszu zorganizowanego przez swojego nowego konkurenta i nieco złagodzić język swojego przekazu. Jednak Bartosz Kownacki zepsuł PiS-owi tę metamorfozę. Zaś zamiast nowego, ukazał się wszystkim stary - już w tym wydaniu bardzo dobrze znany - PiS…

Prawo i Sprawiedliwość odcina się od marszu narodowców. PiS usiłuje odciąć się od retoryki politycznej, używanej nagminnie przez środowiska narodowe. Jednak ciężko sobie wyobrazić, aby partia Jarosława Kaczyńskiego zapisała się w przestrzeni politycznej i publicznej, jako ugrupowanie o centroprawicowym i umiarkowanym przekazie. Wszak od katastrofy smoleńskiej PiS posługuje się retoryką antysystemową, wręcz brutalną.

W ostatnim czasie PiS nie stronił od retoryki homofobicznej, czego dowodem są wypowiedzi posłanki Pawłowicz i ostatnia wypowiedź posła Kownackiego. Od katastrofy smoleńskiej PiS nie stroni od mowy nienawiści i nie szczędzi brutalnych ataków na wszystko i wszystkich, którzy symbolizują - czy też reprezentują - Trzecią RP. Trudno bowiem wyobrazić sobie, aby kolejna metamorfoza PiS-u mogła okazać się wiarygodna. Trudno spodziewać się, by ostatnia próba ocieplenia wizerunku mogłaby okazać się dla PiS-u skuteczna.

Bartosz Kownacki nie uwiarygodnił złagodzenie dyskursu pisowskiego swoją niechlubną internetową wypowiedzią. Jednak główny problem ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego polega na tym, iż Kownacki przypomniał o radykalnej twarzy PiS-u w momencie, kiedy Prawo i Sprawiedliwość chciało się pozbyć tego oblicza.

Wszak czy partia Jarosława Kaczyńskiego tak bardzo różni się w swoim światopoglądzie od narodowców? Liderzy Prawa i Sprawiedliwości twierdzą, że tak. Ale jak jest naprawdę? Być może Bartosz Kownacki, dzięki swej wypowiedzi internetowej, odpowiedział na to kluczowe - dla politycznej przyszłości PiS-u - pytanie.

* * *
Nieopublikowane w serwisie Wiadomości24 teksty publicystyczne mojego autorstwa, znajdą Państwo na moim blogu, pod adresem http://www.zbigniew-stefanik.blog.pl/ oraz na portalu Salon24, na stronie http://www.zbigniewstefanik.salon24.pl/. Serdecznie zapraszam do ich lektury i merytorycznej dyskusji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

@Artur Wojnowski
"Dziwi mnie próba udawania, że czarne jest białe. Tęcza jest symbolem środowisk homoseksualnych od ponad 30 lat. Można żałować, że (nim - red.) została, ale takie są fakty."
Czyli poseł jednak uznał przekaz biblijny za niebyły... Aż sobie pozwolę powtórzyć link spod innego wątku, pokazujący stroje noszone przez kardynałów podczas XII Światowych Dni Młodzieży, a więc w 1997 r.:
http://redingote.fr/wp-content/uploads/2011/09/va700_29241s.jpg

"Można oczywiście udawać, że jest inaczej, ale ludzie i tak będą myśleli swoje."
O tak, będą myśleli, skoro podobni panu Kownackiemu nie przepuszczą żadnej okazji do przypomnienia o takim skojarzeniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co do Jarosława, to nie szukałbym aż tak daleko w czasie przyczyn wad.
Poza tym ''genialne jednostki'' to jeszcze nie wysyp.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Wink pierwsi na świecie byli geje?
Nie przypuszczam aby tak szybko po stworzeniu świata rozwinęła się ta jednostka chorobowa. Bóg stworzył pierwszych ludzi i z pewnością nie byli to geje. W dalszych pokoleniach nastąpiły jakiejś zaburzenia genetyczne, a dziś obserwujemy istny wysyp.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Marta Jenner

/Frapuje mnie, czemu katoliccy politycy tak zapalczywie dają prawo na wyłączność tęczy ruchowi LGBT, zamiast przypominać jej chrześcijańską symbolikę.../


Hmm, poseł Kownacki był łaskaw przedstawić swoje stanowisko:

"Dziwi mnie próba udawania, że czarne jest białe. Tęcza jest symbolem środowisk homoseksualnych od ponad 30 lat. Można żałować, że (nim - red.) została, ale takie są fakty. Podobnie i ta instalacja, niezależnie od intencji jej autorki, takim symbolem się stała. Można oczywiście udawać, że jest inaczej, ale ludzie i tak będą myśleli swoje."


W ramach redefinicji symboli proponuję posłowi zajrzeć tutaj:

niedziela.pl/tecza/
niedziela.pl/artykul/66450/nd/Moje-Pism o-Tecza

Pośle Kownacki, nie można dłużej udawać, że białe jest czarne.


P.S.
Jak by ktoś był ciekaw, to poseł Kownacki znalazł się w Sejmie z oszałamiającym poparciem 7735 głosów. To jest miara systemu, który nazwany został " władzą Ludu".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszystko jedno czy "gejowska" czy "pedalska" Panie Konopka! Przypisywanie tęczy do homoseksualizmu jest zwyczajnie pocieszne.

Z obserwacji natury wynika, że bóg to albo prowokator, albo promuje homoseksualizm, albo wręcz jest gejem bo jak inaczej wytłumaczyć tworzenie się tęczy po burzy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Noe po potopie zobaczył tęczę.
Na warszawskim placu postawiono tęczę na chwałę polskiej prezydencji w UE.
Rydzykownym jest nietestamentowe i antypolskie postrzeganie świata przez pryzmat,..., z którego światło wybiega rozszczepione... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

I jeszcze parę fragmentów do ocenzurowania:
"Włożę na niebo znakomitą pręgę,
Którą gdy ujźrzę, wspomnię na przysięgę,
Że mam hamować niezwyczajną wodę, -
I nie zawiodę."
(Jan Kochanowski "Pieśń o Potopie")
"Czyż łatwiej, łatwiej, planetę zwaśnioną
Zeswoić z Tęczą Twórcy rozjaśnioną,
Lub upiąć w niebie gwiazdy nowej klamrą,
Niż serca ludzi - wpierw, nim ludzie zamrą?!"
(Cyprian Kamil Norwid "Tęcza")
"Smutno mi, Boże! - Dla mnie na zachodzie
Rozlałeś tęczę blasków promienistą;
Przede mną gasisz w lazurowej wodzie
Gwiazdę ognistą...
Choć mi tak niebo Ty złocisz i morze,
Smutno mi, Boże!"
(Juliusz Słowacki "Hymn")
"A kto ciebie, śliczna tęczo,
Siedmiobarwny pasie,
Wymalował na tej chmurce
Jakby na atłasie?"
(Maria Konopnicka "Tęcza")
A do tego cały zbiór wierszy ks. Jana Twardowskiego pt."Jak tęcza co sobą nie zajmuje miejsca"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyżby PiS zaczął stosować wypróbowane metody nieboszczki PZPR?

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Homotęcza" jest łukiem tryumfalnym dla Polski w Unii Europejskiej.
Waszczykowski powiedział o "rządowej zasadzce" zastawionej na maszerujących przy ambasadzie Rosji... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Frapuje mnie, czemu katoliccy politycy tak zapalczywie dają prawo na wyłączność tęczy ruchowi LGBT, zamiast przypominać jej chrześcijańską symbolikę... Obawiam się, że pan Kownacki z Pismem Świętym obcował rzadko i pobieżnie, skoro nie zauważył tych fragmentów:
"Po czym Bóg dodał: <<A to jest znak przymierza, które ja zawieram z wami i każdą istotą żywą, jaka jest z wami, na wieczne czasy: Łuk mój kładę na obłoki, aby był znakiem przymierza między Mną a ziemią.>>" (Rdz 9, 12-13)
"Rzekł Bóg do Noego: <<To jest znak przymierza, które zawarłem między Mną a wszystkimi istotami, jakie są na ziemi>>. (Rdz 9, 17)
"Doznałem natychmiast zachwycenia:
A oto w niebie stał tron
na tronie [ktoś] zasiadał
A Zasiadający był podobny z wyglądu do jaspisu i do krwawnika,
a tęcza dokoła tronu - podobna z wyglądu do szmaragdu." (Ap 4, 2-3)
Tak więc w Księdze Rodzaju tęcza jest znakiem przymierza Boga z ludźmi, a w Księdze Apokalipsy otacza Boży tron. I nic mi nie wiadomo o tym, żeby te fragmenty zdezaktualizowano.
Dodam, że w kościołach na tzw. belce tęczowej umieszczano krucyfiks, a nawet całą grupę Ukrzyżowania.
Symbol ma to do siebie, że w przeciwieństwie do alegorii może być odczytywany na wiele sposobów. Krzyż był w czasach przedchrześcijańskich zmakiem bóstw solarnych - czy z tego powodu katolicy mają niszczyć krzyże?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.