Facebook Google+ Twitter

Bartoszewski: nie dajmy się zwieść fałszywym prorokom!

Profesor Władysław Bartoszewski apeluje do czytelników "Gościa Niedzielnego", który ukaże się w najbliższą niedzielę: głosujmy i nie dajmy się zwieść fałszywym prorokom. Zapowiedź tekstu pojawiła się na blogu Profesora Bartoszewskiego.

Na blogu Profesora Władysława Bartoszewskiego możemy przeczytać następujące słowa:

Prof. Władysław Bartoszewski podczas konwencji wyborczej Platformy Obywatelskiej w Krakowie, 29 września. / Fot. PAP/Jacek Bednarczyk"Przeciwnik polityczny to jest człowiek, który ufa innemu programowi, nie jest wrogiem, lecz tylko przeciwnikiem, Polakiem myślącym inaczej niż my. I tyle."

Zdawałoby się, że to powinno być oczywiste. Jednak każdy z nas odczuwał tę skumulowaną wrogość, jaka narastała pomiędzy dwoma głównymi ugrupowaniami w Sejmie V kadencji już od pierwszych godzin po wyborach, kiedy trwały jeszcze pozorne próby dogadania się w sprawie koalicji PiS-PO.

Profesor Bartoszewski potrafił zastosować tę prawdę w swoim życiu. Współpracował z ludźmi o często radykalnie odmiennych poglądach. W 1942 roku, na prośbę Zofii Kossak, kolportował publikacje Frontu Odrodzenia Polski. W 1946 r. wstąpił do PSL (działacze tej partii podlegali w czasach stalinizmu prześladowaniom):

"To była ciężka robota. Ciężka, ale satysfakcjonująca. Od wiosny 1946 roku jeździłem na wiece organizowane przez PSL w związku z obchodami pięćdziesięciolecia ruchu ludowego. Imprezy odbywały się co niedzielę. Tak więc, stojąc na motopompie Ochotniczej Straży Pożarnej, przemawiałem do kilku tysięcy chłopów w Żurominie, wygłaszałem mowy w Raszynie, Sochaczewie (...) Po wiecu zapraszano mnie na poczęstunek u bogatszych gospodarzy. Pięknie nakryte stoły, chleb własnego wypieku, wędliny domowej roboty, alkohol też. Obrazą było nie wypić szklanki bimbru z kolejnym działaczem wznoszącym toast. Byłem młody"*

Władysław Bartoszewski pozostał młody duchem. Teraz apeluje do środowisk katolickich:

"Mam lat 85, to zapewne ostatnie wybory do parlamentu, w których dane jest mi brać udział. Apeluję do moich czytelników z „Gościa Niedzielnego”, abyśmy tłumnie spotkali się przy urnach wyborczych, abyśmy się nie dali uwieść żadnym fałszywym prorokom".

Amen.

*Michał Komar, "Władysław Bartoszewski: skąd Pan jest? Wywiad rzeka", Warszawa: Świat Książki, 2006, s. 143-4.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (26):

Sortuj komentarze:

(+) za zwrócenie uwagi na najważniejsze słowa o polityce, jakie ostatnio padły:
"Przeciwnik polityczny to jest człowiek, który ufa innemu programowi, nie jest wrogiem, lecz tylko przeciwnikiem, Polakiem myślącym inaczej niż my. I tyle."

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i niewątpliwie Ujazdowski jest też uczciwy i ma zasługi. Liczą się ludzie. Ujazd mówi, że jak nie będzie PO-PiSu, to on dziękuje za udział w rządzie. Hmmm

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdrojewski wygląda na uczciwego
Dobrze mu z oczu patrzy
Lubię gości opanowanych
I uśmiechniętych

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ha! A ja się dzisiaj założyłem z własną mamą (!), że po wyborach będzie PO-LiD. Ja twierdzę, że będzie, mama, że nie. Obawiam się, że wygram. Pocieszę Cię, że z PSL juz zrezygnowałem, bo nie postarali sie z wrocławską listą. LPR wystawia Brauna - odpada. Wrocław będzie masowo głosował na Zdroja, na podobnej zasadzie, jak Dutkiewicz dostał 85 %.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adamie PSL się podzielił. Przyjrzyj się sprawie. Eurodeputowani z Brukseli są w opozycji do Pawlaka. Miałej okazję poznać Wojciechowskiego. Opowiadał straszne rzeczy co się wokół Pawlaka dzieje. PSL Piast a PSL to różnica. Dziś

Patrząc na ministrów gospodarki, finansów i pracy trudno się zgodzić z twoją opinią że PiS to socjal ;)
Zmiany o których mówisz to Anglia lat 80tych. Właśnie jestem po obejrzeniu filmu Bily Elliot
Tylko partia konserwatywna jest w stanie to zgryźć

PiS Wygra. Premierem zostanie Rokita. Platforma się rozpadnie. Jestem w stanie się założyć o 100 zł na ten scenariusz
PiS Wygra. Powstanie koalicja konserwatyno-ludowa (jak CDU-CSU) z nową LPR i PSL Jestem w stanie założyć się o 50 zł
PiS wygra z większością rządzącą lub będzie potrzebował kilkunastu posłów. Stawiam 25 zł

Rozpoczęły się zmiany na lepsze. Głupio będzie jak znowu wróci marazm. Może nie głupio. Ale najzwyczajniej w świecie - smutno. Potem już może nie być szansy. Będziemy sobie pluć w brody "(k)fuck!, a było tak blisko"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rządy SLD - najczarniejszy rozdział polskiej historii po 1989 r. I nawet nie mówcie mi o Unii...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wyborcy biorą odpowiedzialność za siebie
Pamiętasz rządy SLD
i wiesz, że ciężko inaczej to nazwać
Do liberałów (gospodarczych) w sumie nie mam nic ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marcin, nawet jeśli nie lubisz LiDu (mnie oni sa w miarę obojętni - nie głosuję na nich, nie mój świat), to trochę szacunku dla ich wyborców... Te teksty o błocie itd. ...

I co Ty masz do liberałów?:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mylisz się, PSL wejdzie do Sejmu. Będzie języczkiem u wagi, bo albo PiS albo PO będzie musiało ich pozyskać. Prawdopodobnie powstanie PO-LiD-PSL, ewentualnie PO-PSL. Z PiSem raczej nikt nie będzie miał ochoty rządzić. Mało jest też realne, żeby zdobyli tyle, żeby samodzielnie rządzić. Za bardzo przywiązujesz się do barw partyjnych. Partia to nie wszystko:) Nasi liberałowie z PO, a nawet LiD są postrzegani na Zachodzie i przez naszych gejów jako bardziej prawica, niż lewica, bo u nas nawet liberalizm jest konserwatywny, pomijając "Rację", Czerwony Kolektyw, czy KPP. Tak naprawdę to alternatywą (nie dla nas) jest PPP, która jakimś cudem znalazła się na listach, bo to są przynajmniej prawdziwi socjaliści. PiS to też socjalizm.

Zatem nasz system to opcje: po pierwsze socjalno-, po drugie post-, po trzecie komunistyczno- lub solidarnościowo-, po czwarte liberalno- lub konserwatywno-, po piąte lewicowo-, centrowo- lub prawicowo-, i ewentualnie po szóste narodowa, laicka, katolicka, lub populistyczna + jakieś już naprawdę detale. W tym momencie UPR tworzy już część LPR i jest jak złoto w układzie. Teraz sobie możesz dopasowywać, ja tylko zanalizuję dwie:
PO. Opcja socjalno-post-solidarnościowo-liberalno-konserwatywno-centrowa
PiS: Opcja socjalno-post-solidarnościowo-konserwatywno-liberalno-prawicowo-narodowo-katoli ka
ok, jeszcze Samoobrona
socjalno-post-komunistyczno-antyliberalno-populistyczno-katolicko narodowa WYJĄTKOWO NIESTRAWNY MIX!!!
LPR? socjalno-konserwatywno-prawicowo-narodowo-katolicka
Partia Kobiet? socjalno-liberalno-lewicowo-laicko-feministyczna
PSL? socjalno-tradycjonalistyczno-konserwatywno-liberalno-centrowo-katolicko-ludowa (to jedna z niewielu partii o starszych tradycjach)
PPP socjalno-radykalno-komunistyczno-antyliberalno-lewicowo-robotnicza

Eleme t liberalny w PiS jest już ledwie widoczny. Trochę mocniej jest jeszcze widoczny element konserwatywny w PiS, ale po odejściu Rokity - bardzo osłabł. Ten opis i tak nie wyczerpuje zagadnienia, ale przybliża. Jak widzisz, niemal wszystkie ugrupowania łączy jedno - strach przed reformami społecznymi. Bo socjalno- nie znaczy socjalistyczno, chodzi o górników, wojskowych, kolejarzy i resztę grup uprzywilejowanych. Nasze państwo nie przygotowuje tych ludzi do zmiany i w ten sposób tkwimy wciąż jeszcze jedną nogą w systemie sprzed 1989 r. Być może obecnie jest właśnie moment, kiedy pewne reformy możliwe są do przeprowadzenia w sposób w miarę nieszkodliwy. Po 20 latach... Może...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po oglądnięciu programu "Autografy" z Pawlakiem uważam, że PSL nie jest żadną alternatywą. To liberałowie pełną gębą. Miniatuurka PO. Gdy Wojciechowski i Kuźmiuk odeszli skończyło się wiejskie PSL. a wsi nikt na nich nie zagłosuje, bo nawet w programie swoim nie mają rodziału o wsi. Jeśli powrócą do tradycji Witosa i "Piasta" to pomyślę może przychylnie...

A co do twojego zarzutu...
Wpuścili, ale chyba nie celowo na ołtarze, prawda?
Jesteś na tyle inteligentny, że rozróżniasz przecież "zaprosili Samoobronę" a "zostali skazani na Samoobronę"
Głosuję na PO-PiS
Ale inaczej
Musi wygrać PiS by podzielić Platformę. Przesgregować
Dobre ziarno (np. Gowin) do garnca
Zgniłe (np Schetyna) do błota (LiD)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.