Facebook Google+ Twitter

Barwna historia Cieszyna robi na każdym wrażenie

Cieszyn uhonorowany jest 20-złotowym banknotem. Miasto cechuje zarówno bogata historia, architektura i bogactwo przyrody. A renesansowy rynek z atmosferą starówki, oczarowuje wszystkich piękną renesansową zabudową i uroczą fontanną. Miasto przez wieki leżące na styku granic jednoczyło kiedyś Polaków, Czechów, Niemców i Żydów.

Cieszyński rynek wyróżnia się bogatą historyczną architekturą epoki renesansu. W środku stoi czynna fontanna, na wysokim postumencie posąg świętego Floriana. / Fot. Rajmund CzokMieszkańcy Cieszyna są zadowoleni, że ich miasto, które dzieli graniczna rzeka Olza, dzięki wejściu Polski i Czech do strefy Schengen, można swobodnie przekraczać. Odtąd jedną nogą jest się w Polsce, drugą w Czechach. Tu na przełomie kwietnia i maja już od XIX wieku zakwitają magnolie, które dawni mieszczanie sprowadzili do swoich ogródków po to, by podkreślić symbol ich prestiżu i wyrachowania. Obecnie białe, biało-różowe i fioletowe kwiaty przyciągają wzrok nie tylko samych mieszkańców, przede wszystkim licznych przybyszów z kraju i zagranicy.

Pomnik cesarza Franciszka Józefa, w przeszłości często goszczący w mieście z okazji różnych uroczystości otwarcia instytucji publicznych. / Fot. materiały prasoweNa rynku stoi nadal dom książęcy ostatniej księżnej cieszyńskiej – Elżbiety Lukrecji. A przed Sądem Rejonowym rośnie dąb, który własnoręcznie posadził cesarz Franciszek Józef. Ponieważ podczas częstych wizyt w tym mieście cesarz dokonał uroczystego otwarcia wielu budynków użyteczności publicznej, w szkołach i urzędach wiszą tablice pamiątkowe informujące o tym wydarzeniu.

Gdy zajrzymy do Muzeum Śląska Cieszyńskiego, mieszczącego się w dawnym pałacu hrabiów Larischów, w starannie odrestaurowanych salach zobaczymy bogate kolekcje broni, a wśród nich sławne egzemplarze cieszyńskiego filigranu - misternie wykonaną biżuterię, meble albo globus nieba z 1602 roku. Widok z okien muzeum wiedzie na rozciągający się Park Pokoju, w którym w letnie popołudnia odbywają się koncerty kameralne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Anna Dziedzic
  • Anna Dziedzic
  • 06.05.2012 23:19

Witaj Dorotko. Dziękuje bardzo za podesłanie artykułu o moim i uroczym Cieszynie. Dumna też jestem, że to za przyczyną naszego miłego spotkania mogłaś go zobaczyć. Serdecznie pozdrawiam. Ania

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miałam okazję pobyć w tym miasteczku, chociaż krótko, to warto było.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.