Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6255 miejsce

Barwne życie Tamary Łempickiej

We wtorek, 16 marca, minie 30. rocznica śmierci jednej z bardziej rozpoznawalnych i cenionych obecnie artystek, Tamary Łempickiej. Chociaż z tą datą, jak i z wieloma innymi faktami dotyczącymi malarki - to nic pewnego. Poza wszystkim bowiem, jak się wydaje, była Łempicka mistrzynią autokreacji.

Obwolutę i okładkę zdobi obraz Tamary Łempickiej "Piękna Rafaela". / Fot. www.rebis.com.plNie jest też z całą pewnością znany rok urodzin Tamary Gurwik - Gorskiej. Ona sama podawała zazwyczaj rok 1898, pewne jednak fakty wskazują, iż musiało to być 3 lata wcześniej. Laura Claridge, autorka wydanej przez Rebis biografii artystki, stara się z niezwykłą wręcz pieczołowitością i precyzją prostować zagmatwane losy madame Lempicki. A nie jest to łatwe zadanie, tym bardziej, iż o artystce niechętnie, by nie powiedzieć wcale, wypowiada się jej żyjąca do tej pory córka, Maria Krystyna Foxhall, pieszczotliwie nazywana Kizette.

Trzeba przyznać, że Łempicka już w nastoletnim wieku wykazywała ogromny talent do wprowadzania w tarapaty przyszłych swych biografów. Z uporem godnym lepszej sprawy twierdzi na przykład, że urodziła się w Warszawie, a nie w Moskwie; stara się wykreślić z życiorysu ojca, bogatego przemysłowca lub bankiera (znowu ta niepewność), rosyjskiego Żyda o imieniu Borys. Wedle córki miał popełnić samobójstwo, podczas gdy wyprowadził się z domu po rozwodzie z matką artystki, Malwiną Dekler. Tej ostatniej Tamara z kolei przypisuje powtórne małżeństwo, którego - jak łatwo się domyślić - nie było. I tak jest właściwie z każdym wydarzeniem z życia tej uznanej twórczyni art deco. Tym większy więc szacunek dla biografistki, która dodatkowo opatrzyła książkę szczegółowymi przypisami, rozwijającymi poruszone wątki i zawierającymi dokumenty, do których pisarka dotarła zmierzając tropami Tamary Łempickiej od Moskwy poprzez Sankt Petersburg, Paryż, Włochy, Hollywood, Nowy Jork aż do Cuevernaca w Meksyku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Bardzo lubię czytać biografie. Jak tylko będę miała możliwość to na pewno i tę przeczytam. Ciekawa postać. Recenzja również interesująca...
PS Palenie zabija ;/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krzysztofie nie pal chyba,że chcesz być tak wielki jak Tamara Łempicka.Zachęciłeś mnie przeczytam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nigdy już nie zrozumię mężatek, które dla bijącego ich męża - są w stanie przespać się z politykami - jaki czort lub anioł Gabriel je prowadzi??!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak właśnie sądziłem, że gdzieś przewinął mi się przed oczami pomnik Łempickiej...Kielce ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* Ciekawa recenzja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.