Facebook Google+ Twitter

Barwy jesieni

W 3 części "Barw jesieni" chcę zaprezentować efekty wycieczki rowerowej do szkółki drzew, krzewów i innych roślin ozdobnych w Sokolnikach k/Maszewa. W Polsce szkółek tego typu jest tylko pięć.

Dlaczego tak uparcie serwuję materiał zdjęciowy dotyczący przyrody? Przecież człowiek niemal w w postępie geometrycznym buduje tyle wspaniałych obiektów! Jednakże w chwilach wytchnienia wracamy przecież do korzeni, do tego co jest nam najbardziej bliskie. Wracamy do tego co zostało skonstruowane wg wzoru f = 1,618. W otoczeniu takich konstrukcji człowiek odzyskuje równowagę, spokój i dobre samopoczucie. A może mylę się?

Może tak znamienny wpływ na moje zachowanie mają doświadczenia dzieciństwa, gdy potrafiłem obserwować przez okno parę szpaków krzątających się wokół swojej budki? Kiedy pod koniec lat 40., mając kilka lat, w nocnej koszuli wymykałem się z domu o 6 rano i biegałem lub spacerowałem po alejkach parku przyległego do spalonego pałacu? Czułem się szczęśliwy i bezpieczny, ponieważ ludzie w tym czasie nasycali się radością z faktu, iż wreszcie zakończyła się II wojna światowa.

Może też i to miało wpływ na moją osobowość, że moje oczy widziały, jak bardziej zaradni i zasobniejsi pomagali słabszym? Sam w wieku 4 lat musiałem chodzić do ludzi z przygotowanym prowiantem, gdyż akurat przyjechali z daleka, ze "Wschodu", mając pod ręką tylko tobołek z najbardziej potrzebnym sprzętem?

Jednego jestem pewien. Przez szacunek do wszystkiego, co kształtowało naszych przodków, poprzez właściwe relacje z otaczającym nas światem możemy dużo poprawiać, choć i jeszcze więcej zepsuć.

Szkółka drzew i krzewów w Sokolnikach. / Fot. Piotr WierzbickiSzkółka drzew i krzewów Sokolniki. / Fot. Piotr WierzbickiSzkółka drzew i krzewów Sokolniki. / Fot. Piotr WierzbickiSzkółka drzew i krzewów Sokolniki. / Fot. Piotr WierzbickiSzkółka drzew i krzewów Sokolniki. / Fot. Piotr WierzbickiSzkółka drzew i krzewów Sokolniki. / Fot. Piotr WierzbickiSzkółka drzew i krzewów Sokolniki. / Fot. Piotr WierzbickiSzkółka drzew i krzewów Sokolniki. / Fot. Piotr WierzbickiSzkółka drzew i krzewów Sokolniki. / Fot. Piotr WierzbickiSzkółka drzew i krzewów Sokolniki. / Fot. Piotr WierzbickiSzkółka drzew i krzewów Sokolniki. / Fot. Piotr WierzbickiSzkółka drzew i krzewów Sokolniki. / Fot. Piotr Wierzbicki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Zdjęcia były zrobione 27.09.2009.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Toś się Piotrze napstrykał.
Nie wszystkim musi się jesień podobać jak i zdjęcia...
A kiedy były zrobione?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie tylko kolor liści jest znakiem o nadchodzącej lub już istniejącej pory roku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie podoba mi się to..

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie wygląda to jak jesień

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.11.2009 12:26

piękne!

Komentarz został ukrytyrozwiń

W rozmowach z pracownikami tej szkółki dowiedziałem się że te rośliny sadzi się od mrozów do mrozów. Natomiast Rosjanie kupują tutaj rośliny późną jesienią aż do zupełnego zamarznięcia gleby a sadzi się je w okresie zimowym, po odgarnięciu śniegu. To mnie zaskoczyło. W Rosji pod grubą warstwą śniegu gleba nie jest zamarznięta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znamienne jest że te obrazy trzeba oglądać pojedynczo w powiększeniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taką jesień to ja lubię, ale zazwyczaj jest inna. Niestety;p
5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.