Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6277 miejsce

Bary mleczne znów w modzie. Gdzie smacznie i tanio zjeść w Warszawie? Głosuj!

Po trudnym okresie dostosowywania się do realiów gospodarki rynkowej, bary mleczne przeżywają drugą młodość. Popyt na tanie, tradycyjne polskie potrawy od kilku lat nieprzerwanie rośnie. Gdzie można najtaniej i najsmaczniej zjeść w Warszawie?

Sonda

Który bar mleczny w Warszawie jest najlepszy?

Bar mleczny "Złota Kurka" / Fot. Łukasz GałkowskiApetyt Polaków na swojskie potrawy, ale także zagranicznych turystów spragnionych nieznanych smaków, kierujących się rekomendacją przewodników turystycznych lub studentów różnych narodowości chcących tanio zjeść, stale rośnie. Posiłki w barach mlecznych w rozumieniu ustawy są dofinansowywane z budżetu państwa. To dlatego potrawy w tych restauracjach mogą być oferowane po tak przystępnych cenach. Ostatnio przeżywają one swoisty "boom", i wiele z nich po remontach nie przypomina już nieapetycznych lokali rodem z PRL. Niektóre, jak warszawski bar mleczny "Prasowy" przy ul. Marszałkowskiej, otwierane są na nowo. Ma to swoje odzwierciedlenie w statystykach.


Przewodnik po Warszawie ze smakiem. Nostalgia barów mlecznych
- Zainteresowanie dotacjami stale rośnie. Wzrasta ilość przedsiębiorców korzystających z przedmiotowej dotacji - poinformowała nas Wiesława Dróżdż z wydziału prasowego Ministerstwa Finansów. Wysokość dotacji do surowców do sporządzania posiłków sprzedawanych w barach mlecznych ustalana jest w ustawie budżetowej na dany rok. W ustawie budżetowej na rok 2012 ustalono kwotę dotacji w wysokości 21,8 mln zł, czyli o 800 tys. zł więcej niż w 2011 r.

Dotacja udzielana jest przedsiębiorcy "prowadzącemu działalność gospodarczą w postaci samoobsługowych, bezalkoholowych, ogólnodostępnych zakładów masowego żywienia, sprzedających całodzienne posiłki mleczno-nabiałowo-jarskie" - mówi stosowny zapis ustawy. Oznacza to, że mięsne potrawy nie są nimi objęte, mimo iż mogą być oferowane w barach mlecznych. To dlatego np. za schabowego musimy także tam stosunkowo drogo płacić. W związku z dużym popytem na bary mleczne wyrastają jak grzyby po deszczu ich "podróbki", które barami mlecznymi są tylko z nazwy. Ministerstwo Finansów nie prowadzi jednak statystyk takich punktów gastronomicznych.

- Celem dotowania surowców do sporządzania posiłków sprzedawanych w barach mlecznych jest pomoc państwa w trudnych sytuacjach życiowych jednostki i rodziny, zmierzająca do bezpośredniego zaspokojenia ważnych potrzeb społecznych, do których należy zaliczyć odpowiednie wyżywienie - tłumaczy Wiesława Dróżdż. - Dofinansowanie posiłków w barach mlecznych jest skierowane do ludzi o niewielkich zasobach finansowych, których należy objąć socjalną ochroną, poprzez zapewnienie im dostępu do tanich, ciepłych posiłków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Zgadzam się z Andrzejem. Jako student, często korzystam z tego typu miejsc, ale z czystej konieczności. Wolę zjeść (pseudo)domowy obiad niż fast foody, kiedy kasa mi się kończy. Ale generalnie, wolę bardziej nowoczesne miejsca. Ostatnio moja ulubiona miejscówka to Olive Garden w okolicy ronda onz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cieszy mnie ten kolejny powrót do normalności w naszym kraju. :) A co do zabierania tam dziewczyny w ramach randki, to z powodu egzotyki tegoż miejsca wcale to nie jest zły pomysł. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Własnie - pierogi, kopytka, leniwe, naleśniki , barszcz ukraiński - to jest nie tylko posiłek domowy, ale przede wszystkim tani, smaczny i łatwy do zjedzenia dla osób starszych, które nie maja już - co tu dużo mówic - paszczęki do zgryzienia hotodoga.

Komentarz został ukrytyrozwiń

PANIE Andrzeju, więcej kultury proszę. Nie jestem smarkaczem, do którego można się zwracać jak do ćpuna pod mostem. PANA komentarze są formułowane w ohydnym tonie, i nie chodzi tu o mnie, bo żeby mnie obrazić, to trzeba strzelać z większej armaty. To jest opinia wielu autorów piszących tutaj. A rwać to PAN sobie może grzyby w lesie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Łukaszu, ja ich miło wpominam bo były tanie, dania były smaczne a bary były w różnych miejscach. Nawet spacer po mieście można było dostosować do tych barów. To było wygodne. Co ja pamiętam to wiekszość z nich należała do Spółdzielni Spożywców "Społem". Dla tych barów mlecznych okresu PRL-u charakterystyczne były talerze i kubki z grubej ceramiki z niebieskimi obwódkami, często wyszczerbione. Sztućce z odlewu aluminiowego, stoliki z blatami z laminatu bez obrusów i krzesła o konstrukcji spawanej z prętów stalowych. Wskutek słabej wentylacji w sali konsumpcyjnej unosiły się zapachy kuchenne. Taki ironiczny wizerunek baru mlecznego z przełomu lat 70/80-tych (XX wieku) przedstawiony został w komedii Stanisława Barei "Miś". Ale nie o sam wygląd tu chodziło. Dania miały niskie ceny, często trzykrotnie niższe niż ceny tych samych dań w restauracjach, co nie było im na "rękę". Dobrze, że będzie powrót do tych zdrowych barów mlecznych i będzie ich więcej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Sławomirze, to prawda, w Warszawie był kiedyś bar szwajcarski, tzw. karaluch koło uniwersytetu, i wiele innych dzisiaj nieistniejących barów mlecznych, czyli ogólnie rzecz biorąc ich liczba rzeczywiście po 1989 zmalała. Jednak spoglądając na dane z Ministerstwa Finansów widać jak na dłoni, że w skali kraju można w ostatnich kilku lat zaobserwować pod tym względem punkt zwrotny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju, moim zdaniem jedno nie wyklucza drugiego. Po "odświeżeniu" wielu barów mlecznych, przychodzi do nich dużo więcej osób, które nie muszą oszczędzać na jedzeniu, a mimo to spożywają tam posiłki, ponieważ dania są po prostu smaczne, albo nie mają ochoty na te wszystkie zagraniczne fastfoody w centrach miast. Nie neguję, że jedzą tam także (lub przede wszystkim) renciści, studenci, itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedyś było ich wiecej...i cieszyły się dobrą opinią. Często zamawiałem naleśniki z serem, pierogi ruskie, leniwe, kopytka itp :) Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moje ulubione danie ....zamawiam pierogi leniwe :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.