Facebook Google+ Twitter

Basen jak z Tolkiena

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2007-08-24 13:42

Wawer będzie miał kompleks sportowy rodem z filmu fantasy. Inspiracją dla architekta, który go zaprojektował, był film Petera Jacksona „Władca pierścieni: Dwie wieże”.

Inspiracją dla projektanta basenu był film Petera Jacksona "Władca Pierścieni: Dwie Wieże" / Fot. Paweł Tiepłow, Pracownia ProjektowaTytułowe dwie wieże stanowią element dekoracyjny krytej pływalni, która powstanie u zbiegu ulic Rzeźbiarskiej i Poprzecznej V. Do scenerii amerykańskiego megahitu nawiązuje również wykończenie obiektu.

- Dokładne odwzorowanie bajkowego gotyku, w plenerach którego toczy się akcja filmu pociągnęłoby za sobą zbyt wielkie koszty, dlatego ograniczyłem się do wprowadzenia detali, które przywodzą na myśl skojarzenia z filmem Petera Jacksona – mówi autor koncepcji Paweł Tiepłow. Ten znany stołeczny architekt ma na swoim koncie projekty wielu obiektów sportowych w tym m.in. Wodnego Parku „Warszawianka”, którego charakterystyczna elewacja przypomina wzburzone morskie fale. Projekt basenu, który Tiepłow przygotował dla dzielnicy Wawer był, jak sam przyznaje, trochę dziełem przypadku.

- Kiedy zaczynałem nad nim prace na ekrany kin wchodził właśnie film oparty na trzeciej części
trylogii Tolkiena. Pomyślałem, że obiekt w takim stylu byłby interesujący wizualnie i dobrze rozpoznawalny – wspomina architekt. – Moje dzieci bardzo lubią chodzić na basen, dlatego chciałem, aby ten kompleks miał w sobie coś bajkowego, żeby był przyjazny zarówno dla dorosłych, jak i ich pociech – dodaje.

Konkurs na wykonawcę obiektu władze Wawra planują rozpisać jesienią. Pierwotnie pod koniec roku miała się już rozpocząć realizacja inwestycji, ale priorytetem dzielnicy okazała się budowa hali widowiskowo-sportowej przy ul. Poezji. Nowy kompleks będą tworzyły – 25- metrowy basen pływacki i basen rekreacyjny oraz zadaszone lodowisko adaptowane w lecie na skate park.

- Mieszkańcy dzielnicy odwiedzający pływalnię będą mieli do dyspozycji także 60-metrową zjeżdżalnię, dwie sauny, siłownię i solarium – wylicza rzecznik prasowy wawerskiego urzędu Andrzej Murat. Ponadto na terenie wodnego parku znajdą się dwie sale do squasha oraz sala do nauki tańca, sztuk walki i aerobiku. Na basenie będzie można organizować zawody pływackie. Na basenowych trybunach będzie mogło jednorazowo zasiąść 118 widzów. Przed pływalnią zlokalizowany będzie parking na 76 samochodów.

Rafał Skórski, Polskapresse

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.