Facebook Google+ Twitter

Baseny geotermalne pod Częstochową?

Szykuje się duża konkurencja dla popularnych wśród Polaków słowackich basenów. W okolicach Częstochowy: w Olsztynie i Mstowie oraz Brennej, Jeleśni i Jaworzu odkryto źródła geotermalne.

W poniedziałek w pod częstochowskim Olsztynie odbyło się już drugie spotkanie przedstawicieli województwa śląskiego, urzędników gmin oraz krakowskich naukowców. Pierwsze spotkanie miało miejsce rok temu w Jeleśni.

Gminy, na których terenie znajdują się udokumentowane źródła skłaniają się do przeprowadzenia odwiertów, aby sprawdzić temperaturę wody i zastanowić sie nad jej potencjalnym wykorzystaniem. Najbardziej przekonujący jest pomysł z utworzeniem geotermalnych parków wodnych na miarę Tatralandii (Słowacja) lub wykorzystanie wody do ogrzewania budynków.

Samorządy chcą stworzyć wspólną koncepcję wykorzystania dobrodziejstw natury. – Razem można więcej uzyskać, choćby z unijnej kasy – wyjaśnia dla "Gazety Wyborczej" Lidia Piestrzyńska, doradczyni wójta gminy Olsztyn. Próbne odwierty, wiążą się z gigantycznymi kosztami, dlatego lepiej połączyć siły samorządów zainteresowanych przedsięwzięciem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Pli

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.