Facebook Google+ Twitter

Baśka Murmańska na podium

Szlak białej niedźwiedzicy z Twierdzy Modlin zajął 3. miejsce w ogólnopolskim plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku 2012.

Opis Michała Byliny. Baśka salutuje Piłsudskiemu. Źródło: Internet. / Fot. InternetPlebiscyt zorganizowało Muzeum Historii Polski i portal historia.org.pl. Jego celem - oprócz popularyzacji wiedzy historycznej - było uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych. Do pierwszego etapu zgłoszono 65. wydarzeń z całego kraju. Jury wybrało z nich 12 i oddało głos Internautom. To w ich głosowaniu Baśka Murmańska zajęła 3. miejsce (15 % głosów). Wyżej od nowodworskiej Baśki znalazły się jedynie: projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi „Korczak” oraz rekonstrukcja „Ostatnia Tajemnica Riese”.

Baśka Murmańska to biała niedźwiedzica, która z polskimi żołnierzami sprzymierzonymi z Ententą, walczącymi na Murmanie przybyła stamtąd (północna Rosja) do Twierdzy Modlin. Miała okazję salutować Marszałkowi Piłsudskiemu podczas defilady wojskowej na warszawskim Placu Saskim. Jej pełne przygód dzieje spisał Eugeniusz Małaczewski.

Obecnie Baśka ma w Twierdzy swój specjalny, przeznaczony dla rodzin z dziećmi szlak turystyczny. Na terenie fortyfikacji stoi 6 figur białych misiów, które trzeba odnaleźć z pomocą mapy i rymowanych wskazówek. Więcej na www.baskamurmanska.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.