Facebook Google+ Twitter

Baśnie, legendy, mity i podania w wersji muzycznej...

Rozpoczął się międzynarodowy festiwal koncertów symfonicznych, na którym wystąpią artyści z Polski, Niemiec, Białorusi i Ukrainy. Publiczność będzie mogła uczestniczyć w 24 spotkaniach ze sztuką, której motywem przewodnim będą baśnie i legendy.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Gallen-Kallela_The_defence_of_the_Sampo.png / Fot. Wikimedia CommosInauguracja festiwalu odbyła się w piątkowy wieczór w Filharmonii Zielonogórskiej, która od 2000 roku jest współorganizatorem "Dni muzyki nad Odrą". Mogliśmy wysłuchać kompozycji klasyków XIX i XX wieku, nawiązujących w swej treści pozamuzycznej do podań, legend i baśni. Połączone siły orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej oraz Brandenburskiej Orkiestry Państwowej z Frankfurtu poprowadził Czesław Grabowski.

Usłyszeliśmy Suitę Lemminkainen Jeana Sibeliusa, opartą na motywach fińskiego eposu „Kalevala”. Następnie uwerturę do Lohengrina Ryszarda Wagnera, która w swoim przekazie nawiązuje do mitologii germańskiej. Natomiast Suita orkiestrowa z baletu Ognisty ptak Igora Strawińskiego nawiązuje do rosyjskich baśni. Koncert zakończył się "Trzema utworami w dawnym stylu" na orkiestrę smyczkową, Henryka Mikołaja Góreckiego.

"Suita Lemminkainen" Jeana Sibeliusa, oparta jest na motywach Kalevalii, która nazywana jest fińskim eposem narodowym. Obudziła ona świadomość narodową i wywarła duży wpływ na kulturę i sztukę współczesnej Finlandii. Kalevalia obejmuje swoim okresem czasy od stworzenia świata do średniowiecza zawiera wiele wątków ze świata baśniowego i realnego. Opisuje życie i czyny bohaterów, a także walkę dwóch wrogich plemion o Sampo - mityczny młynek szczęścia. Poszczególne rozdziały pokazują zwyczaje obrzędowe oraz pieśni, czary i zaklęcia z czasów pogańskich. Co ciekawe Kalevalia stała się także inspiracją dla J.R.R. Tolkiena, który postać Gandalfa znaną z trylogii o Śródziemiu, wzorował na na głównym bohaterze eposu - czarodzieju Väinämöinie.

"Uwertura do Lohengrina" autorstwa Ryszarda Wagnera osnuta na motywach średniowiecznej sagi o legendarnych strażnikach świętego ognia Graala, najpierw wzbudziła ogromne zainteresowanie i sympatię publiczności. Podobnie jak suita orkiestrowa z baletu "Ognisty ptak" Igora Strawińskiego i "Trzy utwory w dawnym stylu" na orkiestrę smyczkową Henryka Mikołaja Góreckiego. Wyrazom uznania dla artystów dosłownie nie było końca.

Zaciekawiła mnie druga część koncertu, do której z początku podszedłem sceptycznie. Dlaczego? W czasie koncertu zgromadzona w filharmonii publiczność mogła zobaczyć wyświetlane na rzutniku animacje mające stanowić wzbogacenie koncertu. Niestety zabawa kolorami, przecinające się i przenikające linie, fale, spirale, barwy i kształty nie pozwalały skupić się na odczuciach własnych, narzucając niejako obrazową interpretację utworów. Animacja podobna do tej jaką mamy okazję zaobserwować korzystając z aplikacji Windows Media Player, nadążając za tempem muzyki, jednocześnie nie stanowiła uzupełnienia jej, gdyż nie zawierała w sobie jakiejkolwiek treści poznawczej, poza kolorami, które naturalnie wywoływały w słuchaczach, a zarazem widzach pewne skojarzenia.

Ale organizatorzy koncertu udowodnili, że rzutnik można wykorzystać również w sposób ciekawy i trafiony. Otóż podczas jednego z zaprezentowanych utworów wyświetlano tekst suity Lemminkanien dzięki czemu mogliśmy poznać małą część treści fińskiego eposu, jednocześnie wsłuchując się w jego muzyczną interpretację. Taki zabieg spodobał się publiczności, choć z początku na twarzach siedzących koło mnie widzów malowało się zaskoczenie.W odróżnieniu od wcześniejszych esów-floresów, tym razem pokazano konkretna treść, odnoszącą się do konkretnego utworu, co było odpowiednim dopełnieniem. Mam nadzieję, że wielu uczestnikom piątkowego koncertu ten wieczór pozostanie na długo w pamięci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

plussss;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

fajnie napisane

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zachęcające.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawa recenzja

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.