Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16733 miejsce

Baśniowy ogród z lodu w stolicy Warmii i Mazur

Zimowy spacer po Olsztynie zacznij od odwiedzenia Targu Rybnego, gdzie "kwitnie" Ogród Rzeźb Lodowych. Naprawdę warto.

Kobieta w muszli, podtrzymywana przez ryby / Fot. Małgorzata OsowieckaLodowe arcydzieła cieszą oczy olsztynian już od 10 grudnia i bezsprzecznie stały się największą atrakcją II Warmińskiego Jarmarku Świątecznego. Sam Jarmark skończył się 19 grudnia, ale dzieła można będzie podziwiać aż do wiosny. Niezwykłe figury są autorstwa utytułowanych lodowych rzeźbiarzy, mistrzów w swoim fachu - Ice Team Kandaluski. Te osobliwe dzieła sztuki były przygotowywane przez artystów w Poznaniu (mówi się o kilku tygodniach ciężkich prac w studio), a blisko 40 ton lodu zostało przetransportowane do miejsca przeznaczenia dużym tirem. Po wypakowaniu elementów konstrukcji ze specjalnych kontenerów, rzeźbiarze musieli zmierzyć się z instalacją ogrodu. Mikołaj Kopernik w otoczeniu planet Układu Słonecznego / Fot. Małgorzata OsowieckaZ tym wyzwaniem artyści poradzili sobie doskonale. Niezwykle trudne warunki, mróz i śnieżyca, a z pewnością też zmęczenie, nie przeszkodziły tym lodowym wirtuozom w przygotowaniu profesjonalnego pokazu.

"Było ciężko, ale udało się. Ludzie są zadowoleni i to jest najważniejsze" - podsumowuje 2 - dniowe prace Robert Burkat (współwłaściciel Ice Team Kandaluski, utytułowany lodowy rzeźbiarz z 10 - letnim doświadczeniem).
Karoca zaprzęgnięta w cztery lodowe konie / Fot. Małgorzata Osowiecka
Ze wszystkich lodowych arcydzieł największe wrażenie zrobiła na mnie karoca zaprzęgnięta w cztery lodowe konie. Zresztą, kto nie chciałbychoćby na chwilę zostać woźnicą tego niezwykłego zaprzęgu?Tablica z hasłem promującym Olsztyn: "O!gród z natury" / Fot. Małgorzata Osowiecka

Poza karetą, po wejściu przez lodowe wrota, możemy podziwiać także: fontannę, kobietę w muszli, ławeczki, górskie kryształy, mur lodowy z wygrawerowanym w nim drzewem, ogrodowe wazony z bukietami kryształów śniegu, lodowy bar, lodowe płaskorzeźby przedstawiające krzewy oraz postać Mikołaja Kopernika w otoczeniu planet Układu Słonecznego. Ta ostatnia rzeźba powstała w całości na oczach widzów, wykonana przez lodowych mistrzów za pomocą piły motorowej i specjalnych dłut. Ice Team Kandaluski zdecydowali się na taki krok zapewne przez wzgląd na specjalne znaczenie, jakie ma postać astronoma dla olsztynian.

Ławeczka i dwie latarnie / Fot. Małgorzata OsowieckaUkłonem w stronę mieszkańców jest też kolorowa, lodowa kompozycja - tablica z napisem "O!gród z natury" (hasło promuje miasto od marca tego roku). Parę niezwykłych rzeźb można też podziwiać przy DH Alfa, przy al. Piłsudskiego. Rzeźbą szczególnie uwielbianą przez najmłodszych stały się sanki zaprzęgnięte w reniferki. Dzieła przed Alfą, choć nieco mniej okazałe, równie skutecznie przyciągają przechodniów, zachwyconych niezwykłym kunsztem lodowych wytworów.

Baśniowy ogród warto odwiedzić także w godzinach wieczornych, wtedy podświetlone na niebiesko rzeźby robią jeszcze większe wrażenie, stając się pięknymi iluminacjami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

A tutaj ze śniegu: <a href="link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zamrożona w podziwie i lodowych rzeźb i przekazu tych rzeźb godnego 5* :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ewelina Flinta
  • Ewelina Flinta
  • 30.12.2010 22:06

A ja proszę sanie Królowej Śniegu!
Tak więc Pani Małgosiu, galerię trzeba zrobić :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękne! - aż żal że takie nietrwałe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale cuda!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety w Olsztynie byłam przejazdem. Ale kto wie, rzeźby mają stać do marca, to może lepsze warunki na kolei zachęcą do ponownej podróży;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.12.2010 09:20

Rzeźby piękne,podziwiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdjęcia wieczorne byłyby rzeczywiście baśniowe. Może więc mała galeria ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.