Facebook Google+ Twitter

Baśniowy świat Andersena

Zapewne większość z Was posiada tę pozycję w swoim księgozbiorze. I zapewne większość z Was ostatnio zajrzała do niej kilkanaście bądź nawet kilkadziesiąt lat temu.

Hans Christian Andersen, Baśnie, Wydawnictwo Media Rodzina / Fot. Paweł DudekMowa o "Baśniach" Hansa Christiana Andersena. Przyjmując, że czytelnikami serwisu Wiadomości24.pl są z reguły osoby pełnoletnie, można również założyć, że twórczość Andersena znana jest im z czasów dzieciństwa. Chciałbym podkreślić, że wbrew pozorom warto czasem zajrzeć do tej książki, będąc już dorosłym. Dlaczego?

O Andersenie


Dzieciństwo Hansa Christiana Andersena nie było usłane różami. Bardzo szybko stracił rodziców. W świat baśni wprowadziła go babcia. W młodości próbował swoich sił w teatrze. Jego wysiłki zostały docenione i wkrótce otrzymał stypendium królewskie i życzliwość. Dzięki życzliwym osobom mógł rozwijać swój talent pisarski. Co ciekawe, na początku uważał on tworzone przez siebie baśnie tylko za dodatkowy, niezupełnie potrzebny wytwór twórczości i nie przywiązywał do tego zbyt wielkiej wagi. Wraz ze wzrostem zainteresowania wśród czytelników, zrozumiał, że pisanie baśni to jego powołanie. Z czasem przetłumaczono je na ponad 80 języków. Dziś baśnie Andersena można znaleźć także na półkach wielu polskich domów.

Uniwersalność przesłania


Twórczość Andersena zawarta w baśniach ma głęboki sens i ponadczasową wartość. Magiczny świat mówi Hans Christian Andersen, Baśnie, Wydawnictwo Zielona Sowa / Fot. Paweł Dudekwbrew pozorom o sprawach codziennych. Poprzez pokazanie perypetii inteligentnych zwierząt i zaczarowanych stworzeń, autor chce pokazać czytelnikowi w jaki sposób należy postępować w życiu. Sam Andersen mówił, że pisze baśnie po to "aby i dorosłym podsunąć od czasu do czasu jakąś myśl!" I rzeczywiście, w każdej baśni można doszukać się odzwierciedlenia tego, z czym spotykamy się na co dzień.

Dobrym przykładem jest "Calineczka", w której to baśni Andersen zwraca uwagę, że piękno zewnętrzne nie zawsze jest potrzebne do szczęścia, czasem może nawet prowadzić do nieszczęść.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Super pomysł. Andersen w ramach WKP- bajecznie po prostu)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.