Facebook Google+ Twitter

Bat na urzędników

Każdy z nas zetknął się kiedyś z urzędniczą samowolą. Często wymagania urzędów nie wynikają bezpośrednio z zapisów prawa, a jedynie z przekonań urzędników. Czy zatem jesteśmy bezbronni?

 / Fot. w24Z doświadczeń Ruchu Obywatelskiego Miłośników Broni wynika, że bardzo potężną bronią w walce z urzędniczą samowolą jest "Ustawa o Dostępie do Informacji Publicznej".

Przykładem może być choćby głośne w środowisku strzeleckim pismo komendanta Jarczyńskiego kierowane do MSWiA, w którym między innymi proponuje on zmiany do Ustawy o Broni i Amunicji wymierzone w kolekcjonerów. A konkretniej wprowadzenie zakazu przemieszczania broni kolekcjonerskiej i pamiątkowej bez zgody organu policji. Brzmi niewinnie, dopóki nie zdamy sobie sprawy, że dzięki temu Policja może po prostu sparaliżować wszelkie działania stowarzyszeń kolekcjonerskich.

Dziś, dzięki kolekcjonerom, na piknikach strzeleckich każdy może spróbować strzelić z przedwojennego VISa, legendarnego Mosina czy Mausera z I wojny światowej. Odbywa się to na dostosowanych do tego celu strzelnicach, pod opieką doświadczonych instruktorów. Niejako przy okazji wpajane są podstawowe zasady posługiwania się bronią (np. nigdy nie kierować lufy w stronę ludzi).

Sytuacja, w której organizacja takiego kolekcjonerskiego pikniku będzie zależała od dobrej woli Policji, w praktyce oznacza, że nie będą się one odbywały. Co ciekawe, brak przy tym merytorycznych argumentów, chyba że za takowy uznamy stwierdzenie, że kluby sportowe zmieniają swoje statuty tak, by stać się dodatkowo organizacjami kolekcjonerskimi.

Pismo to kompromituje zarówno komendanta Jarczyńskiego, jako człowieka, który na siłę chcę poprawiać rządowe ustawy, jak i ówczesnego podsekretarza stanu Adama Rapackiego, który na podstawie takiej argumentacji wydał zgodę na to, by Policja przygotowała "swoją" wersję przepisów. A udało się poznać i upublicznić jego treść wyłącznie dzięki prawu obywateli do informacji publicznej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Do: Oficer
Poczytaj proszę o wyskokach pana Arendta na stronie ROMB, to ci się odechce apelować do niego.
A to tylko czubek góry lodowej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oficer
 • Oficer
 • 05.05.2012 20:38

Panie Ardent, jest pan oficerem, a to obliguje do postępowania według jakiegoś kodeksu honorowego. Dajesz pan gó...niane świadectwo innym oficerom. Weś się pan w garść i nie rób więcej siary.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kolo
 • kolo
 • 05.05.2012 16:24

A podobno PRL się skończył. Kto jeszcze wierzy w te bajki ? Posłom też się pewnie zdaje, że to oni ustanawiają prawo.

Komentarz został ukrytyrozwiń
trener
 • trener
 • 05.05.2012 16:13

Zdumiewająca jest - puki co - bezkarność takich działań. Człowiek zobligowany do ścisłego przestrzegania prawa nagina je do swojego widzimisię i jeszcze bezczelnie "uwiarygodnia" swoje działanie tworzeniem absurdalnych niby- projektów mających poprawiać Parlament !!!

Mocno to przypomina poczynania wspaniałych motocyklistów, w ciągu 10 sekund przekraczających wystarczającą liczbę przepisów prawa drogowego do odebrania prawa jazdy i ... jedynym skutkiem jest pojawienie się plakietek "motocykle są wszędzie". Co na to Policja???

Komentarz został ukrytyrozwiń
Donmariano
 • Donmariano
 • 05.05.2012 16:13

Kropla drąży skałę ... Jeśli ludziom ROMB-u energii nie zabraknie - będzie u nas normalnie.
Mam nadzieję.
Że dożyję ... ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
PIMOS
 • PIMOS
 • 05.05.2012 14:43

Urzędasy niczym pijawki przyssane są do swoich stołków. Zamiast czytać aktualne przepisy brną w ślad za przyzwyczajeniami starszych kolegów z działu. Do tego myślą, że przepisy znają najlepiej ze wszystkich. Praktyka pokazuje, że na każdego urzędasa znajdzie się paragraf. Ujawnienie nazwiska darmozjada zmienia niekiedy bieg historii i wielu spraw, które w ferworze walki i biurokracji zapominają z czyich pieniędzy żyją i mają się dobrze....

Komentarz został ukrytyrozwiń
R. S.
 • R. S.
 • 05.05.2012 01:10

Popieram, trzeba sprowadzić urzędnika do właściwego poziomu. PRL już dawno za nami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.