Facebook Google+ Twitter

Batalia o Harcerstwo rozpoczęta

W grudniu obradować będzie 38. Zjazd Związku Harcerstwa Polskiego. Delegaci zadecydują o przyszłości Harcerstwa i wybiorą nowe władze Związku na kolejną kadencję.

 / Fot. logo zjazduOd czwartku 5 grudnia w Warszawie obradować będzie 38. Zjazd ZHP. Delegaci wybierani na zjazd w sposób bezpośredni w hufcach będą debatować nad przyszłością Związku, strategiami rozwoju i programem. Wybiorą też nowe władze: Radę Naczelną ZHP, Główną Kwaterę, Centralną Komisję Rewizyjną i Naczelny Sąd Harcerski.

Obrady zjazdu zapowiadają się ciekawie. Obecnie podczas regionalnych zbiórek delegatów omawiane są sprawy proceduralne i zgłoszone projekty uchwał. Sami delegaci rozmawiają także z kadrą instruktorską, by poznać ich zdanie na temat proponowanych zmian.

Zjazd ZHP rozpocznie się w czwartek wieczorem. W pierwszym dniu delegaci uporają się ze sprawami organizacyjnymi. Wybiorą prezydium Zjazdu, protokolantów, komisje oraz zostanie przyjęty regulamin i porządek obrad. To będzie taki wieczór roboczy. Uroczyste otwarcie Zjazdu ZHP już z udziałem gości nastąpi w piątek 6 grudnia o godz. 10:00.

Niemal cały piątek przebiegać będzie pod hasłem sprawozdań ustępujących władz. Przedstawione zostaną także kandydatury na Przewodniczącego oraz Naczelnika ZHP. Znane już są te kandydatury. O funkcję Przewodniczącego ZHP ubiegać się będzie trzech druhów: Rafał Socha (z Poznania) – dotychczasowy wiceprzewodniczący, Dariusz Supeł (z Łodzi) – także dotychczasowy wiceprzewodniczący oraz Zbigniew Standar (z Wielkopolski) – obecnie przewodniczący Centralnej Komisji Rewizyjnej. Natomiast o sznur Naczelnika ZHP ubiegać się będzie jedna kandydatka, obecna Naczelnik ZHP Małgorzata Sinica.

38. Zjazd ZHP będzie wyjątkowy pod wieloma względami. Udział w nim wezmą stosunkowo młodzi delegaci. Średnia wieku 170 delegatów to 34,54 lata, przy czym siedemdziesięciu nie ukończyło jeszcze trzydziestki. Seniorów, czyli tych w wieku 50+ jest zaledwie 21. Większość delegatów to mężczyźni, na zjeździe będzie ich 115. Większość delegatów, bo aż 116 w Zjeździe ZHP weźmie udział po raz pierwszy, a dla trzydziestu osób będzie to drugi zjazd.

Delegaci na Zjazd ZHP będą wybierali nowe władze, na koleją czteroletnią kadencję. Jednak dyskusje personalne chyba nie wywołają takich emocji co dyskusje nad projektami zgłoszonych uchwał. Jest ich blisko czterdzieści. Dotyczą one strategii rozwoju, programu, finansów, statutu itd. Niektóre wręcz się wzajemnie wykluczają. Są zakusy na zmiany zapisów statutowych, nawet uchwalenie nowej wersji Prawa Harcerskiego. Inny projekt uchwały mówi, że obecny zjazd nie będzie zajmował się zmianami w Statucie ZHP. Zapowiada się intersująca debata.

Zjazd ZHP zakończy się w niedzielę po wszystkich głosowaniach oraz przyjęciu uchwał i stanowisk. Już niebawem zobaczymy czy i jak Harcerstwo się zmieni. Na razie trwa zażarta dyskusja w instruktorskim gronie, bo nie ma jednej wizji Harcerstwa, jest ich wiele i w grudniu harcerscy delegaci mają wypracować złoty środek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Czy dojdzie do rozłamu w Harcerstwie? Polecam link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.