Facebook Google+ Twitter

Batalia o liberalizację ustawy antyaborcyjnej. Rewolucyjny projekt SLD

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-09-28 08:29

Szykuje się batalia o liberalizację ustawy antyaborcyjnej. Jak się dowiedzieliśmy, jeszcze przed końcem października SLD złoży w Sejmie rewolucyjny projekt ustawy dopuszczający usunięcie płodu nie tylko do 10. tygodnia ciąży, ale też na życzenie kobiety. Propozycja taka znajdzie się w pakiecie ustaw związanych ze służbą zdrowia, który przedstawi lewica.

 / Fot. PolskapresseData ofensywy aborcyjnej partii Grzegorza Napieralskiego jest nieprzypadkowa. SLD chce wykorzystać szum, jaki wywoła debata nad tzw. klauzulą sumienia, która odbędzie się w przyszły czwartek na forum Rady Europy. "Polska" dotarła do raportu Christine McCafferty ostro krytykującego nasz kraj za to, że lekarze mogą zbyt łatwo odmówić przeprowadzenia zabiegu usunięcia ciąży, powołując się na wyznawane wartości. - Wszystko wskazuje na to, że ten raport zostanie przyjęty - podkreśla Tadeusz Iwiński, poseł SLD reprezentujący Polskę w Strasburgu.

Raport nie jest dla polskich władz wiążący, ale wystarczy przypomnieć emocje, które wyzwolił werdykt Strasburga w sprawie Alicji Tysiąc czy ten dotyczący krzyży we włoskich szkołach. - Pójdziemy za ciosem. Chcemy, by dyskusja o klauzuli sumienia w RE stała się impulsem do podobnej debaty w Polsce. Zgłosimy także własny pakiet ustaw światopoglądowych - mówi Tomasz Kalita, rzecznik SLD. Kalita przedstawia w rozmowie z nami główne założenia pakietu, nad szczegółami którego pracuje były minister zdrowia Marek Balicki.

Najważniejszą propozycją jest już wspomniana możliwość przeprowadzenia aborcji do 10. tygodnia ciąży. Dziś, zgodnie z obowiązującą ustawą, ciąża może być przerwana jedynie w przypadku zagrożenia dla życia lub zdrowia kobiety, prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub podejrzenia, że powstała w wyniku gwałtu. Kolejnym elementem pakietu jest częściowa refundacja środków antykoncepcyjnych dla kobiet do 24. roku życia. SLD chce także wprowadzić zajęcia z edukacji seksualnej w szkołach podstawowych. - Prowadzimy już ostatnie prace. Będziemy gotowi do końca października - deklaruje Marek Balicki.

Propozycje liberalizacji ustawy antyaborcyjnej spotykają się z silną krytyką konkurentów SLD. Politycy PO, PiS i PSL zgodnie oceniają, że obowiązujące zapisy są wynikiem "ogólnonarodowego" kompromisu, i nie widzą potrzeby ich zmian. Adam Hofman, poseł PiS i reprezentant Polski w Radzie Europy, zaznacza: - Aktualna ustawa na tle wielu europejskich nie jest wcale bardzo restrykcyjna. Ponadto cały czas nie ma ostatecznego stanowiska całej Rady w sprawie klauzuli sumienia. Antoni Mężydło (PO) idzie dalej. - Nie sądzę, aby moja partia kiedykolwiek zagłosowała za takim projektem - uważa poseł Platformy. Najostrzej wypowiada się jeden z parlamentarzystów PSL, który zapytany o inicjatywę SLD odparł: - Wysadzimy ten projekt już w pierwszym czytaniu.

Zwolennicy liberalizacji ustawy zwracają jednak uwagę, że w Polsce wykonuje się kilkadziesiąt razy więcej aborcji, niż wykazują oficjalne dane. Część z nich przy użyciu niebezpiecznych dla kobiet środków. - Musimy spojrzeć prawdzie w oczy i stwierdzić, że prawo nie jest respektowane. Dojrzeliśmy już do dyskusji o liberalizacji ustawy antyaborcyjnej - kończy Elżbieta Streker-Dembińska, wiceszefowa Komisji Zdrowia (SLD).

Czytaj na stronie polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Michał Borowski
  • Michał Borowski
  • 14.11.2010 14:39

Sprawa aborcji jest bardzo ważna z punktu widzenia wolnościowego traktowania obywatela! Wierzący Polacy wcale nie stosują się do zaleceń kościelnych i dlatego Kościół oddziałuje prawem! Co to znaczy walczyć z przyczynami? Zakazać seksu, czy antykoncepcji?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie sadzę, by sprawa aborcji musiała zasługiwać na czyjąkolwiek uwagę, prócz samych zainteresowanych i w większości wierzących. Dobrze byłoby powalczyć z przyczynami a nie ze skutkiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.