Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12580 miejsce

Bazar w Słubicach już otwarty!

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-04-01 19:46

10 stycznia 2007 roku spłonął bazar w Słubicach - źródło otrzymania blisko 65 tys. mieszkańców przygranicznej miejscowości. Zrozpaczeni ludzie biegali w ogień, który trawił ich dorobek życia. Dziś bazar został ponownie otwarty.

10 stycznia 2007. Godziny wieczorne...

Płaczący ludzie, zrozpaczone rodziny, zdesperowani ludzie, którzy aby uratować swój dorobek życia wskakują w ogień. Jedni wynoszą koszulki, drudzy papierosy, inni nawet płyn do płukania naczyń. Nie zważają na niebezpieczeństwo. Idą, bo muszą. Idą, bo muszą żyć.
Według oficjalnej wersji bazar spłonął z winy spawaczy, którzy prowadzili tam prace. Nieoficjalnych wersji jest znacznie więcej. Brak podłączonych hydrantów, nieszczelne instalacje elektryczne, butle gazowe, zamknięte bramy. Straty szacowane są na blisko 25 mln złotych.

Krajobraz na dzień po tragedii...

Targowisko na dzień po pożarze...Kiedy dzień po pożarze przyszedłem na pogorzelisko spotkałem ludzi, którzy patrzyli na to, co pozostało z ich miejsca pracy. Rozmawiałem ze sprzedawczynią, która na bazarze miała trzy stanowiska. Samotnie wychowywała czwórkę dzieci. Bazar był jedynym źródłem utrzymania.

- Ja naprawdę nie wiem, co mam powiedzieć. To wszystko, co miałam. Nie mam już nic, ani pracy, ani nawet towaru. Jestem zrozpaczona. Tragedia setek ludzi.

31 marca 2007

Na bazar nadciągają setki osób, żeby zobaczyć, za co zapłacono 300 tysięcy złotych. Białe namioty, przedzielone metalowymi kratkami, usypana ze żwiru ścieżka między rzędami stoisk. Nie wszyscy jeszcze mają otwarte swoje "nowe miejsca pracy". Inni witają klientow, w szczególności Niemców, z uśmiechem na twarzy, zagadując ich. Opowiadają o świetnych i tanich towarach.

"Bazar ten będzie funkcjonował do momentu odbudowy spalonego 10 stycznia dużego bazaru. Zapraszamy na otwarcie, zakupy świąteczne i na liczne atrakcje, które będą towarzyszyć uroczystości. Na bazarze tymczasowym znajduje się ponad 400 stanowisk handlowych, 20 punktów gastronomicznych z pysznymi specjałami.
Gorąco zapraszamy. Słubice, 31 marca, godzina 11.00, ulica Sportowa, obok spalonego bazaru."

Bazar w Słubicach po pożarze.Podchodzę do jednego ze stoisk. Pytam sprzedawczyni,ę czy jest zadowolona z tego, co zrobiła dla nich gmina Słubice.

- Tutaj nie chodzi o warunki pracy, tylko o możliwość, którą dało nam miasto, abyśmy mogli zarobić pieniądze na życie. Warunki nie są najlepsze. Nie wszyscy także dostali miejsce do targowania. Inni zrezygnowali, bo nie mieli za co kupić towaru. Teren nie jest zadaszony, więc jeżeli pogoda nie dopisze, zarobki będą znikome - odpowiada.

Idę dalej, przez stoiska z zegarkamii, karmą dla psów, promocją bielizny, filmami DVD i koszulkami. Docieram do gastronomii. Widzę mnóstwo Niemców jedzących golonki, frytki, pijących colę i kawę. Wszyscy z uśmiechami na twarzach. Podchodzę do budki, gdzie miła pani pyta się mnie: "Was möchten Sie?". Odpowiadam, że jestem ze Słubic, na co mina jej trochę rzednie, ale nadal uśmiecha się półgębkiem, pytając już po polsku: "co podać?". Pytam się, jak ocenia pierwszy dzień pracy.

- Zaje... Lepiej być nie mogło! Myślałam, że zarobię maksymalnie 50 euro, a tutaj miła niespodzianka!

Więcej nie pytałem. Wracając, obejrzałem się za siebie i spojrzałem na kolumnę taksówek, których właściciele grają w karty na ławce. Przypomniałem sobie taki sam obraz, jaki widziałem przed 10 stycznia.

Wszystko wróciło do normy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Tekst jest bardzo dobry. Imię i nazwisko mówią same za siebie :D Pozdro +

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Prawdziwy z Ciebie reporter :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.04.2007 20:58

Dzięki ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

stawiam + , za Twój materiał :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.