Facebook Google+ Twitter

BBC: Sarkozy wycofał poparcie dla Blaira na stanowisku prezydenta UE

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-07 22:48

Prezydent Nicolas Sarkozy wycofał poparcie Francji dla kandydatury Tony'ego Blaira na stanowisko prezydenta Unii Europejskiej. Wiadomość o zmianie stanowiska Paryża podała BBC, powołując się na wysokich rangą polityków brytyjskich.

Według BBC, francuski prezydent zmienił zdanie po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Wcześniej Sarkozy uważał byłego premiera Wielkiej Brytanii za dobrego kandydata. Teraz jednak Pałac Elizejski twierdzi, że Tony Blair ma zbyt wielu przeciwników w Europie, gdyż zaangażował się za bardzo po stronie Amerykanów w wojnę w Iraku.

Ponadto Wielka Brytania nie wprowadziła euro tylko trzyma się funta oraz zachowała kontrolę dokumentów na granicy. W rozumieniu Paryża Tony Blair nie jest wystarczająco „europejski". Lepszymi kandydatami są urzędujący przewodniczący Komisji Europejskiej Juan Manuel Barroso lub premier Luksemburga Jean-Claude Juncker.

Dla Brytyjczyków Juncker jest zdecydowanie nie do przyjęcia jako „zbyt europejski". Jego kandydatura zostanie z pewnością zawetowana przez premiera Gordona Browna. W opinii kół politycznych Londynu świetnym, a przy tym kompromisowym kandydatem, jest premier Danii Anders Rasmussen.

Przyszły prezydent Unii Europejskiej ma - zgodnie z Traktatem Lizbońskim - przewodniczyć unijnym konferencjom na szczycie. Będzie także reprezentował Unię Europejską na zewnątrz w kwestiach polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

rav, PR Londyn/iar/kw/jedras

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.