Facebook Google+ Twitter

BBN: Blisko 3/4 polskich szpitali ma problemy z zadłużeniem

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-30 16:34

Blisko 3/4 szpitali ma problemy z zadłużeniem, a ponad połowa spóźnia się z regulacją swoich zobowiązań - wynika z analizy ankiet na temat sytuacji w służbie zdrowia, które dyrektorzy szpitali z całej Polski przesyłali do Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Szef BBN Aleksander Szczygło powiedział, że wpływ na takie obciążenie szpitali ma niedoszacowanie kontraktów między placówkami a Narodowym Funduszem Zdrowia.

Aleksander Szczygło przypomniał, że powodem przeprowadzenia ankiety były sprzeczne informacje z NFZ i Ministerstwa Zdrowia dotyczące poziomu finansowania służby zdrowia. Podkreślił, że z odpowiedzi, jakie uzyskano od dyrektorów szpitali w tym roku zakontraktowano usługi medyczne na kwotę o pół miliarda złotych niż w ubiegłym.

Kolejnym problemem z jakim borykają się szpitale, są nadwykonania - blisko 90 procent placówek przyjęło więcej pacjentów, niż przewidywał kontrakt z NFZ. 59 procent szpitali nie otrzymało żadnego zwrotu za nadwykonania.

Zdaniem szefa prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego, gdyby podliczyć wszystkie nadwykonania oraz niedobór środków w porównaniu z 2009 roku i inflację, okazałoby się, że niedoszacowano potrzeb służby zdrowia na co najmniej 2 miliardy złotych. Szczygło dodał, że w takiej sytuacji dodatkowo NFZ nie posiada żadnych rezerw na ewentualne dodatkowe wydatki.

Na ankietę do tej pory odpowiedziało 506 czyli 70 procent szpitali zapytanych przez BBN o współpracę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.