Facebook Google+ Twitter

BBN oskarża ABW w sprawie stoczni

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-12 19:21

Mogło dojść do naruszenia prawa przez prowadzących i nadzorujących proces sprzedaży majątków Stoczni Gdynia S.A. oraz Stoczni Szczecińskiej Nowa Sp. z o.o. - wynika z raportu BBN. Według Biura Bezpieczeństwa Narodowego przestępstwo może polegać na przekroczeniu uprawnień lub niedopełnieniu obowiązków i utrudnianiu przetargu publicznego.

BBN uważa też, że przy sprzedaży poszczególnych części stoczni jej majątek mógł zostać zaniżony, co naraziło Skarb Państwa na znaczną szkodę. Według Biura Bezpieczeństwa Narodowego, jeżeli informacje CBA na temat nieprawidłowości przy sprzedaży stoczni nie mają uzasadnienia, ABW powinna była zgłosić zawiadomienie o przekroczeniu uprawnień przez szefa CBA. Dotąd ABW nie zgłosiła takiego zawiadomienia, dlatego BBN uważa, że działania szefa CBA mogły być słuszne.

W ocenie Biura, wyjaśnienia wymaga rola Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w procesie sprzedaży Stoczni. Chodzi między innymi o to, kto i w jakim zakresie sprawował nadzór nad działaniami ABW i CBA oraz jakie były formy tego nadzoru.

Jak czytamy w raporcie, w przypadku potwierdzenia nieprawidłowości, działania osób prowadzących i nadzorujących sprzedaż stoczni oraz osób utrudniających wyjaśnianie potencjalnych nieprawidłowości będą wskazywały na możliwość popełnienia czynu noszącego znamiona korupcji politycznej. Chodzi o tak zwany handel wpływami ze względu na realizację określonych założeń lub zapotrzebowań politycznych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.