Facebook Google+ Twitter

BCC krytyczne wobec projektu prawa antykorupcyjnego Julii Pitery

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-30 19:22

Business Centre Club proponuje systemowe zwalczanie korupcji i nepotyzmu. Sprzeciwia się też wejściu w życie prawa antykorupcyjnego opracowanego przez minister Julię Piterę.

Prezes BCC Marek Goliszewski powiedział, że podgrzewanie atmosfery podejrzeń o nepotyzm wicepremiera Waldemara Pawlaka i senatora Tomasza Misiaka nie rozwiąże tych problemów. Jego zdaniem, trzeba stworzyć system, który ograniczy to zjawisko, bo samo karanie obywateli niczego nie zmieni.

Zdaniem Marka Goliszewskiego, korupcja w Polsce skończy się wtedy, gdy urzędnik i obywatel będą zarabiali godziwe pieniądze. Radzi, żeby zlikwidowano bariery w gospodarce, takie jak dług publiczny, deficyt budżetu państwa, biurokracja, niewydajny ZUS i KRUS.

Eksperci BCC skrytykowali też projekt ustawy o prawie antykorupcyjnym. Zdaniem przewodniczącego Rady Głównej BCC Macieja Grelowskiego, celem tej ustawy nie jest zapobieganie korupcji, lecz jej rozpoznawanie i karanie za taką działalność.
- Nie widziałem jeszcze tak absurdalnej ustawy - stwierdził Grelowski. Zarzucił projektowi, że stara się poddać regulacji wszystkie grupy interesów zagrożone korupcją, co jest niemożliwe.
Eksperci BCC wyrazili nadzieję, że parlament odrzuci tę ustawę.

Nowe prawo antykorupcyjne zakłada między innymi obowiązek ujawniania funkcji publicznych sprawowanych po 1989 roku oraz składania oświadczeń majątkowych przez posłów, senatorów i pracowników administracji rządowej. Według projektu Julii Pitery, członkowie rodzin osób publicznych mogą być inwigilowani.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.