Facebook Google+ Twitter

BCC: System emerytalny niesprawiedliwy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-22 15:13

Przedsiębiorcy z Business Centre Club apelują o jak najszybsze zlikwidowanie uprzywilejowań emerytalnych. Prezes BCC Marek Goliszewski uważa, że obecny system jest niesprawiedliwy.

Dodaje, że wszyscy Polacy powinni być w jednym powszechnym systemie emerytalnym. Według niego rolnicy składek na przyszłe emerytury prawie nie płacą, a pracownicy i pracodawcy obciążeni są składkami bardzo wysokimi.

Przedsiębiorcy z BCC uważają, że niesprawiedliwe wobec reszty społeczeństwa są także specjalne przywileje dla służb mundurowych i dla górników. Marek Goliszewski podkreślił, że policjanci, prokuratorzy czy sędziowie powinni dobrze zarabiać, ale powinni być w powszechnym systemie emerytalnym.

Prezes BCC wyraził nadzieję, że premier Donald Tusk dotrzyma obietnicy i skłoni rząd do upowszechnienia systemu emerytalnego nawet wówczas, gdyby miało to oznaczać rozpad koalicji PO-PSL.

BCC uważa też za konieczne zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, a w przyszlości podniesienie tego wieku. Chce również likwidacji kosztownej akwizycji w Otwartych Funduszach Emerytalnych, zniesienia ograniczeń inwestycyjnych OFE i promocji dodatkowego oszczędzania Polaków na przyszłą emeryturę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Większość polaków jest oburzonych naszym systemem emerytalnym. Niby dlaczego mamy tu do czynienia z równymi i równiejszymi? Tu zgodzę się z fachowcami z BCC. Niezrozumiała dla mnie jest jednak chęć likwidacji akwizycji w OFE, bo zniesienie ograniczeń inwestycyjnych popieram. Otwarte Fundusze Emerytalne inwestują nasze pieniądze na rynku papierów dłużnych i akcyjnym, przy czym robią to o wiele skuteczniej niż ZUS, jednak niektóre z tych OFE są wyraźnie słabsze, źle zarządzane, inwestują zbyt ryzykownie, lub przeciwnie - zbyt pasywnie, ostrożnie. Czemu więc zabronić akwizycji w OFE? Wszak każdy z nas chce mieć prawo wyboru, chce sam decydować, gdzie mają być ulokowane jego własne pieniądze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.