Facebook Google+ Twitter

BCC: uelastycznić kodeks pracy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-26 14:00

Business Centre Club jest za uelastycznieniem kodeksu pracy. Według BCC mogłoby to ograniczyć wzrost bezrobocia, a przedsiębiorcom pozwoliłoby przetrwać kryzys ekonomioczny.

Wiceprezes Business Centre Club Zbigniew Żurek powiedział, że chodzi o wydłużenie okresu rozliczeniowego dla przedsiebiorców oraz wprowadzenie indywidualnych kont czasu pracy zatrudnionych. Wówczas pracownicy pracowaliby krócej za niższe wynagrodzenie, ale nie trzeba byłoby zwalniać ludzi.

Zbigniew Żurek jest przekonany , że zmiany można przeprowadzic tak, aby byly jak najmniej dotkliwe dla pracowników. Pozostały czas pracy - według wiceprezesa BCC - mógłby w części zostać wykorzystany na przykład na szkolenia finansowane z budżetu. W jego ocenie taniej jest finansować koszty"bezrobocia technicznego" niż rzeczywistego.

Zbigniew Żurek zwrócił uwagę, że w czasie kryzysu ekonomicznego, kiedy przedsiębiorstwa nastawiają się na oszczędności aby przetrwać, pojawiają się - w jego ocenie nierealistyczne - żądania płacowe. To nieuchronnie rodzi konflikty pomiędzy pracodawcami a pracownikami.

Mecenas Jacek Świeca zajmujący się sprawami pracy podkreśla, ze wiele konfliktów między pracodawcami a pracownikami można rozwiązać polubownie, poprzez mediacje. Prawnik powiedział, że sprawami sporów pomiędzy indywidualnymi pracownikami a pracodawcą zajmują się komisje pojednawcze. Natomiast w przypadku sporu zbiorowego są to kolegia arbitrażu społecznego.

Business Centre Club zorganizował konferencję zatytułowaną "Konflikty pomiedzy pracodawcą a pracownikami. Jak do nich nie dopuszczać i jak je rozwiązywać gdy powstaną" .

Stopa bezrobcia w styczniu wyniosła 10,5 procent . W porównaniu do grudnia 2008 wzrosła o 1 punkt procentowy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.